Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach trwa budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Najnowsze zdjęcia z gigantycznej inwestycji

p
Tak prezentuje się Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach od środka. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Tak prezentuje się Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach od środka. Więcej na kolejnych zdjęciach.
W piątek, 20 maja przypada Światowy Dzień Metrologii. To święto ustanowione na pamiątkę podpisania Konwencji Metrycznej. W tym roku jest wyjątkowe dla Głównego Urzędu Miar, który realizuje szereg ambitnych projektów rozwijających polską metrologię. Sztandarową inwestycją jest Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny w Kielcach. Mamy najnowsze zdjęcia z budowy - zobaczcie galerię.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach - mamy zdjęcia ze środka

Sztandarowa i najważniejsza inwestycja prowadzona przez GUM to budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach. Już wkrótce będzie to główny ośrodek badawczy polskiej metrologii, który stworzy dogodne warunki do współpracy pomiędzy innowacyjną nauką a biznesem. Kampus będzie dysponował najnowocześniejszą aparaturą pomiarową, która pozwoli na prowadzenie zaawansowanych badań i pomiarów niezbędnych w nowoczesnym przemyśle. Pod koniec marca na placu budowy osiągnięto pierwszy kamień milowy.

- Wszystkie budynki są już w stanie surowym zamkniętym, są zadaszone i mają wstawione okna – poinformował Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM. – Wykonawca, mimo wielu zewnętrznych trudności wywiązuje się z zakładanych terminów – podkreślił.

Koszt budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach wyniesie około 220 milionów złotych. Instytucja rozpoczęła już niektóre postępowania przetargowe na specjalistyczne urządzenia do laboratoriów. Kampus rozpocznie działalność naukową na początku 2024 roku.

Pracownicy pilnie poszukiwani

Równocześnie z budową Kampusu trwają postępowania rekrutacyjne dla pracowników nowej placówki. Jak przekazał profesor Jacek Semaniak, prezes GUM, dotychczasowe nabory na stanowiska metrologów w Kampusie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów.

- Zrekrutowaliśmy cztery osoby, a mieliśmy ponad 50 kandydatów na te miejsca. Zatrudniliśmy bardzo dobrych specjalistów – powiedział. – W tym roku należy spodziewać się kolejnej tury rekrutacji – dodał Jacek Semaniak.

Zatrudniani przez GUM pracownicy będą w najbliższych miesiącach zdobywać doświadczenie i wiedzę na stażach, kursach i szkoleniach w GUM oraz w innych ośrodkach w kraju i zagranicą.

- Chodzi o to, żebyśmy pod koniec roku 2023 osiągnęli pełną sprawność i mieli przygotowane kadry metrologiczne, jak również kadry wspomagające: administracyjne, obsługowe i informatyczne – wyjaśnił Jacek Semaniak.

Klaster metrologiczny – zacieśnienie współpracy między nauką i biznesem

Kolejną inicjatywą realizowaną przez GUM i wpisującą się w długoletnią strategię tej instytucji jako ośrodka badawczo-rozwojowego ukierunkowanego na potrzeby polskiego przemysłu i gospodarki jest powołanie do życia klastra metrologicznego. Nastąpiło to 6 kwietnia w Kielcach w czasie targów Control-Stom w Targach Kielce.

Założenia Klastra są bardzo proste – ma integrować i zacieśniać więzi pomiędzy ośrodkami naukowymi, przemysłem, biznesem i instytucjami państwowymi.

- Integrujemy się po to, aby dołączyć do czołówki najlepszych w tych obszarach, w których metrologia odgrywa rolę – tłumaczy profesor Jacek Semaniak, prezes GUM.

Działalność Klastra Metrologicznego będzie się skupiać wokół powstającego w Kielcach Kampusu GUM.

- Utworzenie Klastra Metrologicznego sprawi, że wszystko to co naukowe, to co metrologiczne będzie wprost przekładane na potrzeby polskiego przemysłu, aby był lepszy i konkurencyjny – podkreślił Jacek Semaniak.

Klaster metrologiczny będzie służył nie tylko integracji nauki i biznesu, ale także transferowi wiedzy i technologii pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Ma także wspierać procesy komercjalizacji wyników prac badawczych i naukowych prowadzonych dla polskiego przemysłu.

Profesor Jacek Semaniak zaznacza, że wszystkie projekty realizowane obecnie przez GUM są niezwykle ważne dla polskiej gospodarki i nauki. Dodaje, że instytucja ma jasno określony plan działania na najbliższe lata, który uwzględnia najnowsze trendy w nauce i przemyśle, takie jak np. elektromobilność, paliwa alternatywne czy idea Przemysłu 4.0.

- To jest coś, co przygotowujemy dla przedsiębiorców na najbliższą dekadę – podsumowuje.

Zobaczcie galerię zdjęć ze sodka wyjątkowego obiektu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie