Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach trwają targi zbrojeniowe [RELACJA]

/red/
We wtorek rano ruszyły w Kielcach targi zbrojeniowe - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z największych tego typu wydarzeń w Europie. Na otwarcie przyjechali Mateusz Morawiecki,wicepremier, minister rozwoju i finansów oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Na bieżąco będziemy relacjonowali wydarzenia w Targach Kielce.

Tegoroczne targi to nlisko 28 tysięcy metrów powierzchni wystawienniczej, 618 wystawców z 27 krajów świata i 67 oficjalnych delegacji zagranicznych – tak wygląda MSPO 2017, największe po Paryżu i Londynie targi obronne w Europie.

We wtorek rano do Targów Kielce przybyli wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów oraz Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Uroczysty apel mundurowy z udziałem ministra Macierewicza zainaugurował pilotażowy program dla szkół ponadpodstawowych pod nazwą "Edukacja Wojskowa". W uroczystości wzięli udział nauczyciele, przedstawiciele uczniów z 250 szkół z klasami mundurowymi za całej Polski, nasz region reprezentowała ponad 40-osobowa klasa kadetów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach a także klasa z Sandomierza.

Raport ministrowi obrony narodowej złożył Daniel Papros, koordynator klas mundurowych, uczeń zespołu szkół mechanicznych w Kielcach.

Minister Macierewicz powiedział, że kadeci mają przetrzeć szlak i zdobyć umiejętności dla potrzeb Sił Zbrojnych. Jak mówił, na uroczystości, stawiło się całe dowództwo polskiej armii, które jest dumne z wyboru uczniów. - Zadaniem programu jest przygotowanie ich do gotowości do służby w armii - powiedział minister Macierewicz.

Chwilę później rozpoczął się pokaz musztry kadetów. Prezentacja odbywała się w strugach deszczu. Uczniowie przygotowywali się do niej około dwóch godzin.

Po pokazie musztry minister udał się na uroczystość otwarcia targów, przybyli też parlamentarzyści, władze województwa, generalicja.

Atrakcjami uroczystego otwarcia MSPO były malowanie na piasku oraz pokaz taekwondo w wykonaniu Koreańczyków. Głos zabierali wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń oraz wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, jako minister finansów zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest pozyskać pieniądze na zbrojenia, ale jako minister rozwoju wie, że trzeba dążyć do rozwoju przemysłu zbrojeniowego dla dobra gospodarki i kraju. Swoją krótką wypowiedź zakończył łacińską sentencją, która znaczy: "Kto chce pokoju, musi się gotować do działań obronnych".

Chwilę później wicepremier Morawiecki w otoczeniu oficjeli zwiedzał wystawę zbrojeniową. Minister Macierewicz zwiedził stoiska już przed oficjalnym otwarciem.

KLIKNIJ BY PRZEJŚĆ DO RELACJI WIDEO Z TARGÓW MSPO

WOJSKOWE NOWOŚCI

Samolot patrolowy Osa dla wojska, straży granicznej czy straży pożarnej, laserowy symulator granatnika przeciwpancernego, symulator treningowy sygnalizacji ręcznej na lądowisku śmigłowca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i wreszcie Hydrocar - samochód o napędzie wodorowym, to między innymi nowości, które od wtorku, 5 września, są prezentowane na XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, największej wystawie branży obronnej w Polsce, i jednym z trzech liczących się wydarzeń wystawienniczych tego typu w Europie, po paryskich Eurosatorach i londyńskich DSEI.

600 firm z 27 krajów

O pozycji wystawy świadczą zarówno wystawcy – czołowe, światowe koncerny branży obronnej, jak i strategiczne dla tej dziedziny kontrakty podpisywane w Kielcach. Targi wojskowe potrwają do piątku, 8 września, a zaprezentuje się na nim ponad 600 firm z 27 krajów całego świata. Będzie to czterodniowe święto żołnierzy i branży produkującej dla wojska z mnóstwem nowinek technicznych i premier.

Udział w kieleckim wydarzeniu wezmą wystawcy między innymi z Polski, Niemiec, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. MSPO towarzyszą od lat wystawy narodowe przemysłu obronnego poszczególnych krajów. Dotychczas takie wystawy miały: Norwegia, Francja, Włochy, Turcja, Niemcy, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, oraz Wielka Brytania. Tegorocznemu Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszyć będzie Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Korei Południowej.

W wielkiej odsłonie zaprezentują się na wystawie polskie siły zbrojne. Ich pierwsza wystawa podczas MSPO, przedstawiająca potencjał Wojsk Lądowych, zatytułowana „Granica” odbyła się już w 1999 roku, upamiętniając moment wstąpienia Polski do NATO. Tegoroczna odbywa się pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”. Ekspozycja zajmie 10 tysięcy metrów kwadratowych w hali wystawienniczej A oraz na terenie zewnętrznym. W hali B kieleckiego ośrodka można będzie zobaczyć wystawę zatytułowaną „Tysiąclecie Oręża Polskiego”. W niedzielę, 10 września, będzie można spotkać się z generałem Mirosławem Hermaszewskim, najsłynniejszym polskich kosmonautą, który w hali B wygłosi prelekcję w godzinach 12-13.

PRECYZYJNE PRZYGOTOWANIA

Przez kilka tygodni w Targach Kielce, gdzie wojskowa wystawa odbywać się będzie już po raz 25, do ostatniej chwili trwały prace przy ustawieniu ekspozycji. Jeszcze w poniedziałek, na dzień przed otwarciem, do Kielc docierały z odległych stron maszyny wojskowe i urządzenia.

W jubileuszowym 25 roku działalności Targów Kielce, organizatorzy przygotowali także w związku z jubileuszem 25-lecia MSPO dużą frajdę dla miłośników militariów, polskiego wojska i historii. Po zakończeniu wystawy dla wojska i firm branży militarnej, czyli od soboty 9 września w ośrodku wystawienniczym trwać będzie dwudniowy pokaz dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będzie można zobaczyć na przykład część ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oglądać z bliska Rosomaka, IkaraX – na podwoziu Hummera, samobieżną haubicę Kryl z Huty Stalowa Wola, czołgi z ZM Bumar- Łabędy: PT-91 M2, PT-17, czołg Leopard 2PL. Wojskowe Zakłady Inżynieryjne zaprezentują pojazd o nazwie „Buggy”.

Salon Obronny trwa w Targach Kielce od 5 do 8 września, w godzinach wtorek-czwartek, 10-17, piątek, 10-15. Bilety 80 lub wielokrotny 200 złotych. Od 9 do 10 września trwać będą dni otwarte, z bezpłatnym wejściem dla zwiedzających w godzinach 10-17, 10-15

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie