Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach upamiętniono członków konspiracji antykomunistycznej (ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
2 września 1945 roku powołano do życia Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Była to największa organizacja o charakterze niepodległościowym działająca na terytorium Polski po zakończeniu II wojny światowej. 75 lat od tamtych wydarzeń pod Murem Pamięci przy dawnym więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach oddano hołd członkom konspiracji, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

- Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” to organizacja, która została utworzona na bazie struktur rozwiązanej Armii Krajowej. Miała charakter cywilno – wojskowy. W swojej działalności odwoływała się do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski. Ich działacze dążyli przede wszystkim do przeprowadzenia wolnych wyborów i przekazania władzy legalnym władzom Rzeczpospolitej na uchodźstwie – mówiła Patrycja Zatorska – Milewska, zastępca naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Członkom Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, których w szczytowym momencie było około 30 tysięcy, przyszło zapłacić wysoką cenę za swoje zaangażowanie. Ścigał ich komunistyczny aparat represji. Tysiące zostało zamordowanych lub trafiło do więzień. Jak przyznała Patrycja Zatorska – Milewska ta walka nie została jednak zaprzepaszczona. – Dzięki ich staraniom, kolejne pokolenia mogły odwoływać się do Testamentu Polski Walczącej, a w 1990 roku nastąpiła reaktywacja środowiska kombatanckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – dodała przedstawicielka kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Biorący udział w uroczystościach poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest tak samo istotna, jak miejsce, gdzie zgromadzono się, by członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” upamiętnić. – Dawne więzienie UB to bardzo ważne miejsce. Przez nie przeszło wielu działaczy kieleckiego WiN-u. Jednym z nich był również mój ojciec, który należał do Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – przyznał Krzysztof Lipiec. Poseł dodał również, że przedstawiciele tej antykomunistycznej organizacji byli przepełnieni troską o ojczyznę, za którą oddawali życie, byśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce.

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (WiN) rozwinęło swoją działalność również na terenie Kielecczyzny. Struktury organizacji powstały między innymi w Kielcach – pod dowództwem Józefa Stępkowskiego „Majora” oraz w Opatowie dowodzone przez Bronisława Ostrowskiego „Cichego”. Najsilniejszą organizacją związaną z WiN-em w regionie świętokrzyskim był Inspektorat „Związek Zbrojnej Konspiracji” pod dowództwem Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”. Funkcjonował on na północy ówczesnego województwa kieleckiego. W drugiej połowie 1946 roku liczył około 800 – 900 osób. „Związek Zbrojnej Konspiracji” przeprowadził szereg akcji zbrojnych wymierzonych w komunistyczny aparat represji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie