Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach wręczono Świętokrzyskie Anioły Dobroci [WIDEO, zdjęcia]

Iza BEDNARZ [email protected]
Teresa Gajewska, przedsiębiorca z Opatowa – Świętokrzyski Anioł Dobroci 2013 (w środku), po prawej – wyróżniona Katarzyna Małgorzata Rycerz z Zawichostu, po lewej – Henryka Maria Stępień prezes i Jan Słuszniak wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym "Przyjazne Schody” w Baryczy – laureaci nagrody w kategorii zespołowej.
Teresa Gajewska, przedsiębiorca z Opatowa – Świętokrzyski Anioł Dobroci 2013 (w środku), po prawej – wyróżniona Katarzyna Małgorzata Rycerz z Zawichostu, po lewej – Henryka Maria Stępień prezes i Jan Słuszniak wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym "Przyjazne Schody” w Baryczy – laureaci nagrody w kategorii zespołowej. Dawid Łukasik
Teresa Gajewska, przedsiębiorca z Opatowa, która stworzyła niespokrewnioną, niezawodową rodzinę zastępczą dla dziewczynki ze swojego powiatu, zaadoptowała na odległość 13 -letnią Rwandyjkę i propaguje tę formę pomocy oraz pomaga dzieciom i dorosłym, została Świętokrzyskim Aniołem Dobroci.

[galeria_glowna]
Po raz dziewiąty samorząd województwa świętokrzyskiego docenił osoby indywidualne, organizacje pozarządowe i instytucje niosące pomoc w najtrudniejszych chwilach życia. We wtorek na uroczystej gali w Teatrze im. Stefana Żeromskiego wręczono statuetki i wyróżnienia dla tych najwrażliwszych, najmądrzej pomagających.

Świętokrzyskim Aniołem Dobroci 2013 w kategorii osób indywidualnych została Teresa Gajewska, przedsiębiorca z Opatowa, która od wielu lat prowadzi wielowymiarową działalność na rzecz dzieci i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Od dziesięciu lat tworzy niespokrewnioną niezawodową rodzinę zastępczą dla dziewczynki ze swojego powiatu, uczestniczy w programie adopcja na odległość i łoży na utrzymanie 13 - letniej Rwandyjki z okolic Kigali. W ubiegłym roku odwiedziła swoją podopieczną i zaprosiła ją do odwiedzenia Polski, kiedy rozpocznie naukę w szkole średniej.

Teresa Gajewska jest również sponsorem nagród, wycieczek w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie i na corocznych Festynach Rodzinnych, wspiera nagrodami rzeczowymi i żywnością świetlicę środowiskową w Opatowie, organizuje paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin, współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Jałowęsach. Jest skarbnikiem Akcji Katolickiej przy klasztorze ojców Bernardynów w Opatowie, współpracuje ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności, prowadzi program dystrybucji żywności unijnej (PAED) w powiecie opatowskim. Ma dwie dorosłe córki i czworo wnucząt. Jedna z jej córek również zaadoptowała na odległość dwójkę rwandyjskich dzieci.

- Nie czuję się nikim nadzwyczajnym. Kiedy zaproszono mnie na scenę, pomyślałam, co ja tu robię wśród tych wszystkich wspaniałych ludzi. Staram się pomagać, tak jak mnie uczyła moja mama. Ona nigdy nie odprawiła nikogo bez wsparcia. Cieszę się, że mogę być użyteczna - powiedziała nam pani Teresa, Świętokrzyski Anioł Dobroci 2013.
Wyróżniono również Katarzynę Małgorzatę Rycerz, która prowadzi świetlicę w Szkole Podstawowej w Zawichoście, wspiera dzieci z rodzin potrzebujących pomocy, z rodzin z problemem alkoholowym, koordynuje akcje wypoczynku letniego dla tych dzieci, współpracuje z Caritas diecezji sandomierskiej.

- Chcielibyśmy, żeby wszyscy sobie świetnie radzili, ale to niemożliwe, dlatego trzeba pomagać - powiedziała Katarzyna Małgorzata Rycerz dziękując wszystkim, z którymi współpracuje.

W kategorii zespołowej nagrodę (laptop z oprogramowaniem) otrzymało Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Baryczy "Przyjazne Schody", które od pięciu lat pomaga 121 uczniom specjalnego ośrodka. Członkowie stowarzyszenia zorganizowali i wyposażyli salę rehabilitacyjną, organizują różne zajęcia edukacyjne, koło fotograficzne, pomoc materialną, współpracują ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności, prowadzą również placówkę wsparcia dziennego dla uczniów, którzy już zakończyli edukację w ośrodku.

W imieniu władz województwa laureatom i wyróżnionym dziękowali wicemarszałek Grzegorz Świercz i Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący sejmiku świętokrzyskiego: - Ci ludzie robią więcej niż muszą, niż wymagają tego od nich ich obowiązki zawodowe. Są bardzo potrzebni, bo ceną postępu jest atomizacja społeczeństwa, i mimo, że poziom życia się podnosi, nie wszyscy nadążają za pędzącym światem - powiedział wicemarszałek Świercz.

Ideą Plebiscytu Świętokrzyski Anioł Dobroci jest zwrócenie szczególnej uwagi na pracę wykonywaną przez ludzi w instytucjach pomocy i integracji społecznej, organizacjach pozarządowych niosących pomoc w najtrudniejszych chwilach życia. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: indywidualnej - przeznaczona jest dla osób, które ze szczególnym zaangażowaniem i poświęceniem niosą pomoc osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej. zespołowej - przeznaczona jest dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych prowadzących działalność w zakresie pomocy społecznej, które tworzą i realizują innowacyjne projekty. Zwycięzca plebiscytu otrzymuje statuetkę Anioła Dobroci i czek na 2 tysiące złotych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie