Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach zaczęły się kosmiczne zawody. Mistrzostwa łazików marsjańskich potrwają do niedzieli (ZDJĘCIA, WIDEO)

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
W piątek, 10 września na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach rozpoczęła się siódma edycja zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge.

Na specjalnym torze wybudowanym przy Politechnice Świętokrzyskiej pojawił się największy na świecie, aktywny wulkan marsjański. Zawodnicy ERC wystartowali w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. W tym roku do finału konkursu zakwalifikowało się 37 drużyn z trzech kontynentów. Zwycięzców poznamy w niedzielę, ogłoszenie wyników zaplanowano na godzinę 17.

O historii i tegorocznej edycji European Rover Challenge mówił rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Zbigniew Koruba. Przypomniał on, że Impuls, drużyna Politechniki Świętokrzyskiej zdobywała najwyższe laury podczas zawodów łazików marsjańskich i dzięki temu zawody mogły się odbyć w województwie świętokrzyskim, a ich gospodarzami były już Starachowice, Podzamcze Chęcińskie i w tym roku po raz kolejny Kielce. - Pamiętamy, że w ubiegłym roku sytuacja była bardzo dramatyczna przez pandemię, ale to nie przeszkodziło w zorganizowaniu zawodów. Była inna formuła zdalna. W tym roku zawody będą miały formę hybrydową, czyli będą prowadzone zdalnie jak i na miejscu – mówił.

- Dla nich najważniejszą rzeczą jest to, że tu przyjechali. To są finały. Oni już są zwycięzcami - przekonuje Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

- Cieszymy się, że możemy być partnerem takiego wydarzenia, że odbywa się ono właśnie w Kielcach. Rozpoczynamy również przygotowania do tego, aby za rok, kolejną edycję znów zorganizować w naszym mieście - powiedział Prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

O ważnej roli Kielc w przemyśle kosmicznym mówił również poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, który podkreślił, że przykładem tego są zarówno rozpoczęte w piątek zawody łazików na Politechnice Świętokrzyskiej jak i Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który właśnie w piątek zakończył się w Targach Kielce.

W zawodach stacjonarnych drużyny wykorzystują zaprojektowany przez siebie łazik, który mierzy się z zadaniami przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule zdalnej, wykonają zadania z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up.

Przy Politechnice Świętokrzyskiej powstał Marsyard, czyli marsjański tor, na którym pojawił się największy na świecie, niemal dwumetrowy, aktywny wulkan marsjański. Jego konstrukcja bazuje na tym, co udało się dowiedzieć naukowcom o fragmencie Marsa nazywanym Elysium Planitia.

 Drugą częścią wydarzenia będą prelekcje i warsztaty w Strefie Inspiracji. Eksperci przybliżą informacje o Marsie i plany dotyczące załogowych misji na Czerwoną Planetę, kolejnym tematem będzie Księżyc oraz komercjalizacja sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy o wykorzystaniu technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesach polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi, które od 7 lat gości u siebie przedstawicieli najważniejszych agencji kosmicznych na świecie. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Kielce pełnią funkcję Miasta Gospodarza.

Zmagania łazików na torze oraz wydarzenia towarzyszące można oglądać w sobotę i niedzielę w godzinach 10-17. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zmagania drużyn w zawodach oraz prelekcje ekspertów można śledzić także online. Streaming ze wszystkich trzech dni European Rover Challenge dostępny będzie na stronie internetowej roverchallenge.eu, na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na kanale SpaceTalks na YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie