Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach zaprezentowano wyjątkowe monety kolekcjonerskie związane ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W "Przystanku Historia" Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbyły się uroczystości związane ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego
W "Przystanku Historia" Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbyły się uroczystości związane ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego IPN Kielce
24 stycznia 2023 roku w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbyło się spotkanie w ramach upamiętnienia 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W jego ramach miały miejsce prelekcje, prezentacje monet kolekcjonerskich oraz zwiedzanie wystawy poświęconej polskiemu zrywowi niepodległościowemu z 1863 roku.

W Kielcach zaprezentowano wyjątkowe monety związane wybuchem powstania styczniowego

W uroczystościach zorganizowanych wspólnie przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Narodowy Bank Polski wzięli udział przedstawiciele władz, duchowieństwa, nauczyciele oraz młodzież. Prelekcję pod tytułem „Ksiądz Józef Ćwikliński i duchowieństwo w Powstaniu Styczniowym” wygłosiła doktor Grażyna Barwinek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej imienia Jana Kochanowskiego w Chęcinach.

Główną częścią uroczystości była prezentacja dwóch monet kolekcjonerskich wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w związku ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Na rewersie złotej monety o nominale 200 złotych widnieje motyw dekoracyjny z elementami uzbrojenia i sztandarami oraz trójdzielnym herbem powstańczym z ukoronowanym Orłem Białym, litewską Pogonią, a także Michałem Archaniołem symbolizującym Ruś. Na rewersie srebrnej monety o nominale 20 złotych widać fragment rysunku Walerego Eljasza-Radzikowskiego „Patrol powstańczy z 1863 roku”. Z lewej strony umieszczono pieczęć Rządu Narodowego z ukoronowanym trójdzielnym herbem z Orłem, Pogonią i Michałem Archaniołem.

Okazję do poznania historii największego polskiego zrywu niepodległościowego z XIX wieku mieli również uczniowie z kieleckich szkół. Wysłuchali oni prelekcji profesora Adama Massalskiego z Referatu Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach - „Rok krwawej zamieci 1863”. Historyk opowiedział między innymi o miejscach walk powstańców oraz o ważnych postaciach z okresu styczniowej irredenty. Na koniec młodzież sprawdziła swoją wiedzę rozwiązując quiz historyczny.

Obecni podczas spotkania w kieleckim „Przystanku Historia” mogli obejrzeć również wystawę opowiadającą o powstaniu styczniowym. Powstała ona w oparciu o prace Artura Grottgera, które przedstawiają artystyczną wizję wydarzeń sprzed 160 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto