Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach zielone światło dla rowerów

Lidia CICHOCKA
Kolejne odcinki ścieżek rowerowych wzdłuż remontowanych ulic oraz po chodnikach zostaną oddane w tym roku - kieleckich rowerzystów czekają w tym roku pozytywne zmiany.

Miasto w ubiegłym roku, już grubo po sezonie, budowało ścieżkę, która prowadzi od zachodnich osiedli do centrum, ma wygodny przejazd pod torami przy ulicy Grunwaldzkiej. Jednak światła, które pozwolą bezpiecznie przejechać na drugą stronę ruchliwej ulicy przy szpitalu i koło stacji BP, do tej pory nie działają. Dlaczego?

ŚWIATŁA NIEDŁUGO WŁĄCZĄ

- Bo nie ma oznakowania poziomego - wyjaśnia Maciej Libudzic, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. - Zimą nie można było tego zrobić, ale teraz jak najszybciej uzupełnimy oznakowanie i światła zostaną uruchomione.

Dyrektor tego samego wydziału Bogdan Opałko zapowiada wycofanie się z planów budowy ścieżki, prowadzącej ulicą Wojska Polskiego w stronę gminy Morawica. - Planując ten odcinek, mieliśmy ogromne kłopoty z porozumieniem się z właścicielami działek, którzy nie zgadzali się na poprowadzenie ścieżki przez ich teren - wyjaśnia. Jednak teraz, kiedy ścieżka doprowadza ulicą Popiełuszki do terenów zielonych pod Telegrafem i na Stadion, nie ma sensu inwestować w tę budowę.

Potwierdza to Zbigniew Czekaj, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg. - Budowa ścieżki teraz nie ma sensu. W planach jest przebicie ulicy Wapiennikowej i to będzie doskonała okazja do zaprojektowania ścieżki w kierunku Bukówki - wyjaśnia. Tak samo jak przy ulicy Ściegiennego. Na remontowanym miejskim odcinku zaprojektowano miejsce dla rowerów - ścieżka zostanie poprowadzona równoległymi drogami zbiorczymi, na których jest mniejszy ruch.

ZLIKWIDUJĄ NA GAGARINA

Zmiany szykują się na ulicy Gagarina, gdzie istniała jedyna w Kielcach droga dla rowerów. Jednoślady przegrały z samochodami, pas dla nich postanowiono skasować, oddając go kierowcom. Mimo protestów środowisk rowerowych, ścieżka zostanie poprowadzona za szkołami, jej budowa ma być prowadzona równolegle z przebudową ulicy Gagarina.

Wicedyrektor zapowiada kontynuowanie budowy wzdłuż osiedla Świętokrzyskie. - W tym roku chcemy zamknąć pętlę wokół osiedli Na stoku i Świętokrzyskie. Brakuje odcinka wzdłuż ulicy Krasickiego i na ulicy Warszawskiej do Sikorskiego. Musimy ustalić, w których miejscach chodnika ruch rowerowy i pieszy będzie można rozdzielić, w których będzie poprowadzony razem.
Przedłużona zostanie także ścieżka wiodąca od Reala do ulicy Leszczyńskiej. Na wysokości szkoły trzeba będzie przejść na drugą stronę ulicy, by chodnikiem dojechać do skrzyżowania Żródłowej z Sandomierską.

KOLEJNE W CENTRUM

- Z tego miejsca chcemy poprowadzić rowerzystów do ulicy Winnickiej i na plac św. Wojciecha - po zakończeniu remontu alei IX Wieków tam przez ulicę Lecha Kaczyńskiego będzie dochodzić ścieżka z przeciwnego kierunku - mówi Czekaj.

Ze skrzyżowania Sandomierskiej ze Źródłową będzie można pojechać także w drugą stronę: Sandomierską do Szczecińskiej - trasa jest gotowa. Na to, by ulicą Źródłową przejechać po ścieżce, trzeba jeszcze zaczekać. - Chcieliśmy zrobić to w tym roku, ale w związku z planami przebudowy na odcinku od Zagórskiej do Sandomierskiej wstrzymaliśmy się. W tym roku na szerokim chodniku przy Tarnowskiej, vis-a-vis targowiska, zostanie wykonany kolejny odcinek ścieżki rowerowej, łączący się z istniejącym odcinkiem przy ulicach Bohaterów Warszawy i Tarnowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie