Wybierz miasto:
  W Kielcach zorganizowano I Forum Zdrowia Psychicznego. Co...

  W Kielcach zorganizowano I Forum Zdrowia Psychicznego. Co uradzono?

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W Kielcach zorganizowano I Forum Zdrowia Psychicznego. Co uradzono?
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Aleksander Piekarski

  W czwartek w Kielcach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego na wydziale matematyczno - przyrodniczym odbyło się I Forum Zdrowia Psychicznego.
  Jego organizatorzy Beata Syzduł oraz Marek Ziernik, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu uznali, że takie spotkanie jest bardzo potrzebne z tego względu, że już co piąty mieszkaniec województwa świętokrzyskiego cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.

  - Zaprosiliśmy na to forum lekarzy, wykładowców, pracowników ośrodków pomocy społecznych, psychoterapeutów, działaczy organizacji pozarządowych po to, żeby wszyscy opracowali wspólną strategię działania dla dobra naszych mieszkańców – informuje współorganizator Beata Syzduł.


  – Zależy nam na tym, żeby nie tylko te wszystkie osoby ze sobą zintegrować, ale żeby coś konkretnego zrobić, podjąć wspólne działania, bo jak mieszkańcy nie będą w stanie normalnie funkcjonować, to sytuacja naszego województwa będzie jeszcze gorsza. Takie niepokojące dane wynikają z raportu zatytułowanego „Polska Epidemiologia Zaburzeń Psychicznych i dostęp do Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej".


  Prezes Marek Ziernik dodaje, że Forum, które ma nadzieję będzie odbywać się systematycznie, przynajmniej raz w roku zostało podzielone na różne panele. Dodaje, że przybyli na pewno znajdą dla siebie tematy, które najbardziej ich interesują.

  – Pierwsza część została zatytułowana „Psychiatria oczyma specjalisty i oczyma chorego”, w czasie którego można było dowiedzieć się jak powinna wyglądać nowoczesne leczenie – tłumaczy prezes Ziernik.

  – Z kolei w czasie drugiej części rozmawialiśmy o tym jakie najnowsze rozwiązania zostały już wcielone w życie. W te rozwiązania wpisuje się mające powstać Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach, na osiedlu na Stoku, a także zespoły psychiatrii środowiskowej. Pracujący w nich specjaliści chętnie pojadą do domu człowieka mającego problemy emocjonalne, bo nie zawsze ma on siłę pójść do lekarza. Poza tym często na wizytę u psychiatry czeka się zbyt długo.


  Kieleccy psychiatrzy poinformowali, że województwie świętokrzyskim około 217 tysięcy mieszkańców cierpiało lub cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne. – To niepokojący wskaźnik – powiedziała Julia Piotrowicz z kieleckiego „Domu pod Fontanną”. – Myślę, że przyczyny takiego stanu rzeczy to wynikają z ubóstwa, braku czasu dla siebie, pracy na kilku etatach, osamotnienia.


  Beata Syzduł, współorganizator I Forum Zdrowia Psychicznego w Kielcach podkreśliła, że województwo świętokrzyskie, po łódzkim, jest na drugim miejscu w kraju z najwyższym rozpowszechnieniem zaburzeń psychicznych.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Jedzenie i zabawa

  Na językach