Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kieleckiej szkole zdrowi uczniowie uczą sie pokory od chorych

Iwona ROJEK
fot. archiwum
- Zdrowi uczniowie, którzy obcują z chorymi uczą się empatii, wrażliwości i współczucia - podkreślała Marta Kalita, dyrektor Zespołu Ogólnokształcących Szkół Integracyjnych nr 4 w Kielcach podczas ostatniej miejskiej komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych. - Chore na tej nauce też korzystają.

Okazuje się, że w czasach kiedy mnóstwo uczniów nie ma poszanowania dla drugiego człowieka, wielu wydaje się, że wszystko im wolno integracja zdrowych z chorymi bardzo wiele zmienia. - Te dobrodziejstwa zauważają sami rodzice, pozytywna opinia szybko roznosi się i do naszej szkoły jest o wiele więcej chętnych, niż posiadamy miejsc - mówiła dyrektor. - Na 660 uczniów mamy 152 dzieci z większymi lub mniejszymi niepełnosprawnościami. Wśród tej grupy są uczniowie słabowidzący, słabosłyszący, upośledzeni w stopniu lekkim, z zespołem Aspergera, z ADHD, zaburzeniami zachowania. W każdej klasie połączyliśmy ze sobą uczniów zdrowych i chorych i taka formuła sprawdza się znakomicie. Zdrowi mogą pomagać mniej sprawnym, a ci schorowani czują się dowartościowani, zadowoleni, że przebywają w zwykłym środowisku uczniowskim. Obie grupy zaprzyjaźniają się ze sobą. Pobyt w naszej szkole to niezła lekcja życia, bo uczniowie zaczynają rozumieć, że raz się jest na wozie, a raz pod wozem, bywa przyjemnie, ale i ciężko. Jak podsumowaliśmy, to szkole podstawowej mamy 27 proc. uczniów niepełnosprawnych w stosunku do zdrowych, a w gimnazjum 21 procent.

Radny Jerzy Pyrek i Oleg Magdziarz pytali się z jakiego fachowego wsparcia mogą korzystać tacy uczniowie. Dyrektor Kalita wyjaśniła, że mają do dyspozycji pedagogów specjalnych, psychologów, rehabilitantów, logopedów. W plan zajęć wpisane są treningi zastępowania agresji, terapia poprzez sztukę, a lekcje w 20 osobowych klasach prowadzone są przez dwóch nauczycieli, w tym jednego wspomagającego. Ten ostatni jest niezbędny przy uczniach, którym trudno jest się skupić, nie wszystko dobrze słyszą, czy rozumieją. Na co dzień dyrekcja i nauczyciel tej szkoły współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Zespołem Poradni Psychologiczno Pedagogicznych po to, żeby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie problemów emocjonalnych i wybrać najskuteczniejszy program nauki dla każdego dziecka.

Na prośby dyrekcji o wsparcie dalszych remontów w szkole zadeklarował się radny Jan Gierada, że postara się w nich pomóc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie