Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kieleckim szpitalu operowano otyłych pod nadzorem Tomasza Roguli

Bartłomiej Bitner
Profesor Tomasz Rogula to jeden z pionierów chirurgicznego leczenia otyłości.
Profesor Tomasz Rogula to jeden z pionierów chirurgicznego leczenia otyłości. Dawid Łukasik
Cztery operacje bariatryczne przeprowadzono w sobotę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Odbyły się pod okiem specjalnego gościa, pracującego w szpitalu w amerykańskim mieście Cleveland profesora Tomasza Roguli, jednego z pionierów chirurgicznego leczenia otyłości.

Operacje nie tyle wykonywali chirurdzy z regionu świętokrzyskiego ze specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, profesorem Stanisławem Głuszkiem na czele, co też obserwowali przeprowadzane podczas nich czynności przez profesora Rogulę. Były to też zarazem warsztaty, które miały pokazać, jak wyglądają zabiegi przęsłowania żołądka i resekcji rękawowej żołądka.

- Celem przęsłowania żołądka jest to, by pokarm u osoby zoperowanej pomijał część układu pokarmowego. Z kolei resekcja rękawowa żołądka, to wycinanie około 70 procent objętości żołądka. Operacje te wykonuje się przede wszystkim u osób chorych na otyłość, ale nie tylko. Ze względu na to, że wspomniane zabiegi pozwalają pacjentowi nie tylko na utratę wagi ciała, ale i na normalizację parametrów metabolicznych, przeprowadza się je też u cierpiących na cukrzycę drugiego stopnia – wyjaśnia profesor Tomasz Regula, pracujący na co dzień w szpitalu Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych.

Operacje pod nadzorem profesora Roguli w Kielcach odbywały się już kilkukrotnie. – To była jego trzecia lub czwarta u nas wizyta. Tak jak poprzednie, miała na celu wymianę doświadczeń medycznych i służyła pogłębieniu naszej wiedzy z tego, jak nowocześnie przeprowadzać zabiegi bariatryczne – mówi profesor Stanisław Głuszek.

W Polsce operacje bariatryczne nie są zbyt popularne. U nas rocznie wykonuje się ich około 2 tysięcy, podczas gdy w Stanach do 120 tysięcy. – Tam jednak problem otyłości jest bardzo poważny i o wiele większy niż u nas. Wiąże się z wieloma czynnikami, między innymi ze złymi nawykami żywieniowymi i tanim, przemysłowym jedzeniem – dodaje profesor Rogula, który pochodzi z naszego województwa. Urodził się w Małogoszczu. W szpitalu w Stanach pracuje od 15 lat. W Polsce operacje bariatryczne, choć się je przeprowadza, nie są zbyt popularne. U nas rocznie wykonuje się ich około 2 tysięcy, podczas gdy w Stanach do 120 tysięcy. – Tam jednak problem otyłości jest bardzo poważny i o wiele większy niż u nas. Wiąże się z wieloma czynnikami, między innymi ze złymi nawykami żywieniowymi i tanim, przemysłowym jedzeniem – dodaje profesor Rogula, który pochodzi z naszego województwa. Urodził się w Małogoszczu. W szpitalu w Stanach pracuje od 15 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie