W koneckiej bibliotece otwarto wystawę fotografii Wiesława...

  W koneckiej bibliotece otwarto wystawę fotografii Wiesława Turno (zdjęcia)

  Katarzyna Sorn

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wiesław Turno (pierwszy z prawej) prezentuje w Bibliotece Publicznej w Końskich swoje prace.

  Wiesław Turno (pierwszy z prawej) prezentuje w Bibliotece Publicznej w Końskich swoje prace. ©K. Sorn

  Wiesław Turno traktuje fotografię jako sposób zapisu pewnych zdarzeń, sytuacji, ale również jako środek wyrazu artystycznego.
  Wiesław Turno (pierwszy z prawej) prezentuje w Bibliotece Publicznej w Końskich swoje prace.

  Wiesław Turno (pierwszy z prawej) prezentuje w Bibliotece Publicznej w Końskich swoje prace. ©K. Sorn


  - Na początku mojego fotografowania głównie był to zapis, czyli fotografia reportażowa, reporterska, rodzinna; fotografowanie różnych imprez okolicznościowych - mówi artysta, kierownik Klubu Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Kaesemek". - Przechodziłem przez te wszystkie etapy i w tym czasie uważałem, że należy robić w fotografii wszystko, aby potem móc zdecydować o tym, co się chce się robić. Nie można podjąć decyzji w momencie, kiedy się nie zna możliwości technik fotografowania czy możliwości zapisu fotografii.

  Wszystkie fotografie ilustrują przekrój twórczości na przestrzeni 20 lat. - Z przekory swoją ekspozycję nazwałem "Dwadzieścia lat" - mówi Turno. Jest to prowokacja z mojej strony. Powszechnie fotografia jest czymś tak popularnym, że w zasadzie nie traktuje się jej poważnie jako obrazu. Natomiast ja bardzo wyraźnie daję sygnał, że dla mnie poważne fotografowanie zaczęło się dwadzieścia lat temu, kiedy zrozumiałem, do czego może służyć i jaka radość tworzenia można z niej czerpać.

  Oprócz prac wykonanych w technice gumy w Galerii "Arslibris" artysta prezentuje również kilkanaście fotografii barwnych, które wykonywał podczas plenerów. - Moje prace są pracami uniwersalnymi, ponieważ fotografując wybieram tematy uniwersalne: bramy, okna, pejzaż - przybliża Turno. Artysta wystawił zdjęcia nagrobków z Cmentarza Łyczakowskiego między innymi znanych Polaków związanych z literaturą.

  Wiesław Turno urodził się w 1953 roku w Końskich, gdzie w 1973 roku ukończył Technikum Mechaniczno-Odlewnicze. Pracował w Fabryce Urządzeń Odpylających i Wentylacyjnych "Konwent" S.A. w Końskich, a następnie w Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1996 roku pełni funkcję kierownika Klubu Osiedlowego Kaesemek.

  Fotografią zajął się w 1980 roku. W 1984 roku został członkiem i zarazem założycielem Fotoklubu "Atut" działającego przy Kaesemku do chwili obecnej. W latach 1993-1994 współpracował z "Gazetą Konecką" jako fotoreporter. Jest członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Zawiązku Polskich Artystów Fotografików, Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, "Grupy Fotograficznej 13" przy Okręgu Świętokrzyskim ZPAF. Obecnie jest wiceprezesem Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W Kielcach oraz członkiem Rady Artystycznej przy Zarządzie Głównym ZPAF w Warszawie.

  Podczas dzisiejszego wernisażu artystę swoją obecnością zaszczycili reprezentanci władz samorządowych z zaprzyjaźnionego miasta Sala na Słowacji: wiceburmistrz
  Jozef Meciar i radny Ladislav Poloni. Z zaproszenia skorzystał również ksiądz profesor Bonifacy Miązek, honorowy obywatel naszego miasta oraz przyjaciele artysty i mieszkańcy miasta.
  Wystawa fotografii Wiesława Turno pod nazwą "Dwadzieścia lat" będzie czynna w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Końskich do końca września.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda