Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W koneckiej bibliotece wspominali wojennego bohatera - majora Hubala

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Biblioteka Publiczna Końskie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie imienia Cezarego Chlebowskiego zaprasza mieszkańców na wystawę „HUBAL. Henryk Dobrzański 1897-1940”.

Sobotnie obchody Koneckiego Września zakończyły się w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego. W pierwszej części wieczornego spotkania otwarto wystawę „HUBAL. Henryk Dobrzański 1897-1940” złożoną z 12 fotogramów przedstawiających kluczowe momenty z jego życia, od młodości poprzez karierę wojskową, aż do chwili śmierci. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a wśród obecnych pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą koneckim Grzegorzem Piecem i burmistrzem Krzysztofem Obratańskim.

Są tutaj zdjęcia zbiorów prywatnych, jak i również częściowo z archiwów niemieckich, które później były wykradzione np. w Opocznie przez naszych fotografów. Najcenniejsze dla mnie są zdjęcia pośmiertne. Dotyczy to mojego przodka, a ponieważ ciągle nie wiemy gdzie znajduje się jego grób mają podwójnie symboliczną wartość” - mówił Henryk Sobierajski, wnuczek majora.

Wystawa ma charakter edukacyjny, przybliżający młodym odbiorcom postać „Hubala” i była już prezentowana między innymi w Opocznie ,Tomaszowie Mazowieckim, Jaśle czy w Radomiu. W koneckiej bibliotece gościć będzie do 11 września, a następnie pojedzie do Przemyśla. Druga część wieczoru poświęcona była prezentacji nowej pozycji wydawnictwa Arslibris opowiadającej o losach Sylweriusza Jaworskiego, pochodzącego ze Starego Młyna, żołnierza oddziału „Hubala”, a następnie „Lisa”, „Nurta” i „Ponurego”. Postać bohatera tej publikacji przybliżyli: dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk i radny Marek Kozerawski - autorzy tego opracowania.

W uroczystym wernisażu wystawy, który odbył się w piątek, 3 września w ramach obchodów Koneckiego Września, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych a także wnuk majora Hubala Henryk Sobierajski. Wystawa powstała w Muzeum Niepodległości w Warszawie przy współudziale i zaangażowaniu Andrzeja Dyszyńskiego oraz Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”.

Konecka Biblioteka jest kolejną placówką w Polsce, która zabiegała o pokazanie tej wystawy. W czasie walk Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego w oddziale „Hubala” walczyło wielu koneckich ochotników, licealistów i gimnazjalistów, a Ziemia Konecka stała się zapleczem wspierającym oddział majora Hubala w działaniach wojennych.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki, czyli od godziny 9 do 17.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto