Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koniemłotach uczczono 43. rocznicę tragicznej śmierci i 91. rocznicę urodzin księdza, legendy Solidarności Romana Kotlarza [ZDJĘCIA]

S. Wróbel, J. Mazanka, ach
Na cmentarzu w Koniemłotach, przy grobie księdza Romana Kotlarza, uczestników uroczystości powitał proboszcz miejscowej parafii  ksiiądz Jan Michał Łukasik. Składanie kwiatów na grobie księdza Romana Kotlarza rozpoczęli posłowie: Maria Zuba, Anna Krupka i Andrzej Kryj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, a także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.
Na cmentarzu w Koniemłotach, przy grobie księdza Romana Kotlarza, uczestników uroczystości powitał proboszcz miejscowej parafii  ksiiądz Jan Michał Łukasik. Składanie kwiatów na grobie księdza Romana Kotlarza rozpoczęli posłowie: Maria Zuba, Anna Krupka i Andrzej Kryj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, a także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. Jan Mazanka
W 43. rocznicę tragicznej śmierci i 91. rocznicę urodzin legendarnego księdza Romana Kotlarza w Koniemłotach, jego rodzinnej miejscowości, zorganizowano uroczystości upamiętniające osobę bohaterskiego kapłana. Mieszkańcy i goście pięknie uczcili pamięć o obrońcy radomskich robotników w czasie strajków, w czerwcu 1976 roku.

W niedzielę 18 sierpnia, członkowie rodziny księdza Romana Kotlarza, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy, delegacje ,,Solidarności” oraz reprezentacje zakładów pracy, spotkali się przy grobie świętej pamięci księdza Romana, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć także przedstawicieli sołectwa Koniemłoty, członków Stowarzyszenia ,,Przeszłość dla Przyszłości” w Koniemłotach, członków Zarządu Regionu Radomskiego ,,Solidarność”.

Po przejściu przed kościół w Koniemłotach, podobnie uczyniono przy obelisku z tablicą upamiętniająca bohaterskiego kapłana. Następnie, w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny została odprawiona msza święta w intencji księdza Romana Kotlarza, której przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz biskup Piotr Turzyński z Diecezji Radomskiej.
    

Ksiądz Roman Kotlarz

Urodził się 17 października 1928 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954 roku. Posługę kapłańską jako wikariusz, pełnił kolejno w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Nowa Słupia.

Od 26 sierpnia 1961 roku, był proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie koło Radomia. 25 czerwca 1976 roku znalazł się wśród strajkujących robotników Zakładów Metalowych, błogosławił protestujących, za co został poddany represjom. Przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa, kilka razy został pobity przez ,,nieznanych sprawców”. Wyczerpany fizycznie i nerwowo zmarł 18 sierpnia 1976 roku w szpitalu w Krychnowicach koło Radomia. Żył 48 lat. Po mszy pogrzebowej w Pelagowie trumnę z ciałem zmarłego przewieziono do Koniemłotów i złożono w grobowcu rodzinnym.

W ubiegłym roku w 90. rocznicę urodzin księdza Romana Kotlarza zaplanowano premierę filmu o jego bohaterskich czynach i męczeńskiej śmierci. "Klecha" to polski film fabularny w reżyserii Jacka Gwizdały poświęcony działalności księdza Romana Kotlarza, premiera została zaplanowana na 17 października 2018 roku, dokładnie w dniu 90 urodzin, ale jeszcze nie doszła do skutku.

Współautorem scenariusza Klechy jest radomski literat i regionalista Wojciech Pestka, natomiast producentem i reżyserem filmu jest Jacek Gwizdała, a koproducentem filmu jest Kuria Diecezji Radomskiej. Dotację na film przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej - 2 miliony złotych oraz miasto Radom - 900 tysięcy. Łączny koszt produkcji filmu ma wynieść 6 milionów. Obsadę filmu zaprezentowano 21 czerwca 2017 podczas konferencji prasowej w gmachu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, będącej w trakcie wydarzeń radomskich siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Tytuł filmu jest nawiązaniem do kryptonimu akt operacyjnych przeciwko księżom, które są dostępne w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 2 sierpnia 2017 i trwały 50 dni. Kolejne zdjęcia kręcone były zimą 2018 roku.

W obsadzie zobaczymy same gwiazdy polskiego kina. W rolę księdza Kotlarza, który bronił protestujących w Radomiu robotników wcielił się Mirosław Baka a jego oprawcy Piotr Fronczewski. Występuję też inni znani aktorzy Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Adam Ferency, Robert Gonera, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz czy Wojciech Pszoniak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - braknie wody

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie