Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Końskich mamy „Burzycielkę Barier”. Kim jest Barbara Zbylut, laureatka prestiżowej nagrody za… „dobre serce”

Klaudia Szałas
W poniedziałek, 3 grudnia w Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach po raz trzeci wręczono statuetki i wyróżnienia „Świętokrzyskim Burzycielom Barier”, którzy czynią życie ludzi niepełnosprawnych łatwiejszym. Nagrody przyznano w trzech kategoriach. W jednej z nich - „Przyjaciel osób niepełnosprawnych” statuetkę otrzymała Barbara Zbylut - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Końskich. Dziś rozmawiamy z naszą triumfatorką.

Była Pani zaskoczona zdobyciem tak cennego tytułu?
Tak byłam bardzo zaskoczona. Otrzymać tak prestiżową nagrodę to wielka radość, wzruszenie ale również docenienie moich działań, które podejmuję na rzecz niepełnosprawnych. Chcę powiedzieć, że w 2009 roku zostałam odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi od Świętej Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za działania na rzecz niepełnosprawnych.

W Końskich mamy „Burzycielkę Barier”. Kim jest Barbara Zbylut, laureatka prestiżowej nagrody za… „dobre serce”

Jest Pani szefową Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich. Na czym polega działalność tej placówki?
Kierownikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej, który działa przy Towarzystwie Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” jestem od maja 2003 roku. Jest to placówka pobytu dziennego, obejmujemy opieką trzydzieści osób niepełnosprawnych. Dla każdego uczestnika Warsztatu opracowany jest indywidualny program rehabilitacji, który jest realizowany już w poszczególnych pracowniach. Jako Warsztat podejmujemy różne działania, aby przełamywać w społeczeństwie bariery mentalne oraz instytucjonalne po to, aby ci wyjątkowi ludzie mogli żyć normalnie, bez piętna inności. Prace plastyczne naszych podopiecznych prezentujemy niemal wszędzie, na imprezach w powiecie, województwie w Parlamencie Rzeczypospolitej ale również w Niemczech. Nasi podopieczni w ubiegłym roku uczestniczyli w dziewięciodniowej pielgrzymce do Włoch, często biorą udział w różnych przeglądach, festiwalach, konkursach skierowanych dla osób niepełnosprawnych, otrzymują piękne nagrody i wyróżnienia. W 2017 roku Warsztat otrzymał nagrodę „Anioła Dobroci” od marszałka województwa. Jako jedyny Warsztat w województwie i nieliczny w Polsce, od 10 lat współpracujemy z Warsztatem w Quedlinburgu w górach Harcu w Niemczech. Współpraca ta jest pięknym przykładem integracji. Raz w roku nasza placówka wyjeżdża do Niemiec i raz w roku nasi niemieccy przyjaciele odwiedzają powiat konecki.

Czy widzi Pani postępy, jakie dokonują się w uczestnikach podczas zajęć?
Oczywiście, że tak. Codziennie nasi podopieczni nas zaskakują swoim zachowaniem, formami grzeczności i wzajemnej tolerancji. Jako Warsztat edukujemy na co dzień, ale również realizowaliśmy projekty z dotacji środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a będące w dyspozycji Samorządu Województwa z zakresu rehabilitacji społecznej. Ostatni projekt nosił nazwę „komunikacja bez barier”- były to dwudniowe warsztaty psychologiczne z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności poczucia własnej wartości i radzenia sobie ze stresem. Poziom aktywności naszych podopiecznych był wysoki i zaskoczył nas wszystkich. Tak jak wspomniałam, efekty tych szkoleń są widoczne w codziennej pracy, napawają nas optymizmem, dodając siły do dalszej pracy. Sympatyczna sytuacja miała miejsce dzisiaj przy składaniu życzeń imieninowych, jeden z podopiecznych życzył mi dużo, dużo pracy ( wszyscy mieli ubaw ).

W Końskich mamy „Burzycielkę Barier”. Kim jest Barbara Zbylut, laureatka prestiżowej nagrody za… „dobre serce”

W jaki sposób można zapisać się na warsztaty?
Może zapisać się osoba niepełnosprawna dorosła posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Obecnie jest kilka osób, którzy oczekują na przyjęcie.

Barbara Zbylut urodziła się w niewielkiej wsi Strażnica w gminie Smyków, tam ma swój raj, spędza każdy weekend, tam odreagowuje stres pracując na działce, spotykając się z przyjaciółmi. Do szkoły podstawowej chodziła w Przyłogach, od IV klasy szkoły podstawowej była przewodniczącą szkolnego kółka Polskiego Czerwonego Krzyża i mocno działała w Lidze Ochrony Przyrody. W Liceum również tym się zajmowała. Ukończyła Uniwersytet Śląski na kierunku socjologia i tam też zajmowałam się pomaganiem studentom, którzy mieli trudną sytuację nie tylko materialną. Wcześniej mieszkała na Śląsku i pracowała w Ośrodku Pomocy Społecznej jako pracownik socjalny. Na nasze pytanie, czy czuła potrzebę pomagania innym, odpowiada: Tak i czuję nadal. Uważam, że naszym obowiązkiem jest pomaganie innym, słabszym w tym niepełnosprawnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie