Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Końskich odbył się Ogólnopolski Sejmik Opieki nad Zabytkami (ZDJĘCIA)

sem
W ramach sejmiku podsumowano 60-lecie funkcjonowania Komisji Opieki nad Zabytkami, która działa przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich.

W sobotę 24 listopada w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich odbył się Ogólnopolski Sejmik Opieki nad Zabytkami. Podczas sejmiku podsumowano 60-letnią działalność koneckiej komisji opieki nad zabytkami, która działa przy oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich. Ponadto jednym z punktów programu była prezentacja prac oraz wręczenie wyróżnień uczestnikom konkursu ,,Ocalić od zapomnienia''. Co więcej przybyli na sejmik mogli zwiedzić wystawę pod tytułem ,,Legionów droga do Niepodległej'' oraz zapoznać się z pamiątkami z i dokumentami z okresu działalności komisji.

Chociaż ruch na rzecz ochrony dóbr kultury ziemi koneckiej sięga okresu bezpośrednio po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, to dopiero w 1958 roku udało się powołać Komisje Opieki nad Zabytkami. W pierwszym roku działania liczyła ona ośmiu członków, podczas kolejnego roku było ich już 21. Najlepszy okres świetności przeżywała w siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to w jej ramach działało niemal 80 osób. Ogólnie podczas 60 lat istnienia pracowało w niej 155 osób.

Szczególnym obszarem zainteresowania komisji była potrzeba powstrzymania destrukcji zabytkowych obiektów wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego w Końskich, a w dalszej kolejności ich renowacja i objęcie społeczną opieką. Proste i okazjonalne z początku działania przekształciły się z czasem w przemyślane i regularne formy pracy. Poszczególnym członkom komisji przypisano pod opiekę konkretne obiekty zabytkowe. Efekty społecznego zaangażowania opiekunów zabytków widoczne były nie tylko w mieście i powiecie. Rokrocznie organizowano sejmiki i zjazdy społecznych opiekunów zabytków.

Pomimo załamania aktywności opiekunów zabytków, jakie nastąpiło wraz ze zmianami ustrojowymi, nie zaprzestano dążenia do utworzenia placówki muzealnej. Ostatecznie w 2004 roku otwarto Izbę Pamięci i Tradycji Ziemi Koneckiej, którą w 2009 roku przekształcono w działające do dziś, Muzeum Regionalne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.W tym samym roku reaktywowano oficjalnie komisję w całkiem nowym składzie osobowym. Początkowo liczyła 12 członków, a obecnie zrzesza 17 osób, z których 9 posiada „państwowe” uprawnienia społecznego opiekuna zabytków.

Dzięki działalności komisji udało się między innymi stworzyć Katalog Zabytków Miasta i Gminy Końskie, opracować gminną ewidencję zabytków, utworzyć bazę fotograficzną obiektów zabytkowych miasta i gminy. Co więcej komisja przyczyniła się do rewitalizacji lokalnych pomników historii oraz miejsc pamięci. W ramach prac komisji organizowane były także liczne konferencje, sesje muzealne czy też wystawy okolicznościowe o zasięgu ponadregionalnym. Wiadomości o historii i działalności komisji przedstawił Wojciech Pasek.

Podczas sejmiku swoje referaty zaprezentowali także zaproszeni goście. Franciszek Midura poruszył tematykę społecznej opieki nad zabytkami na ziemiach polskich do 1918 roku. Katarzyna Sikora przedstawiła referat na temat społecznej opieki nad zabytkami w polskim prawodawstwie. Po niej głos zabrał Andrzej Rembalski, który w swoim wystąpieniu zajął się sprawą zabytków przemysłu i techniki w województwie kieleckim w latach 1919-1998. Jako ostatni zaprezentować mieli się Jarosław Boryca oraz Ireneusz Żabicki z referatem dotyczącym społecznej opieki nad zabytkami techniki w Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. Niestety gościom nie udało się dotrzeć na sejmik.

Jednym z punktów programowych sejmiku było także podsumowanie trwającego od czerwca konkursu ,,Ocalić od zapomnienia'', którego celem było propagowanie zabytków i ich ochrony, ukazanie dziedzictwa kulturowego i mijających krajobrazów ziemi koneckiej, utrwalenie pamięci o miejscach i wydarzeniach związanych z walką narodowowyzwoleńczą, inspirowanie do aktywności w zakresie opieki nad zabytkami, a także propagowanie równych form turystycznych oraz promowanie twórców działających na rzecz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Do konkursu zgłoszono 190 prac, w trzech kategoriach, takich jak plastyka, fotografia i literatura. Jurorzy oceniając prace zwracali uwagę na walory i oryginalność ich treści oraz zgodność z tematyką konkursu. Poniżej prezentujemy listę laureatów.

Laureaci
Konkursu 60-lecia Komisji Opieki nad Zabytkami „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

PLASTYKA – DZIECI (11-12 lat)

1 miejsce MAŁGORZATA PELIWO
2 miejsce KATARZYNA BYCZKOWSKA
2 miejsce FILIP ŚLĘZAK
3 miejsceMARTYNA KACPRZAK
4 miejsceMARTYNA BIAŁECKA
4 miejsceMARTYNA JABŁOŃSKA
4 miejsceKACPER PODPORA
4 miejsceJULIA SZAFRAŃSKA
WyróżnienieKORNELIA STĘPIEŃ
WyróżnienieMARIANNA STĘPIEŃ

PLASTYKA - DOROŚLI

1 miejscaTADEUSZ ŚLIWAK
2 miejscePAWEŁ KAŁWIŃSKI
3 miejsceKATARZYNA SORN
WyróżnienieELA KRAWCZYK

FOTOGRAFIA - DOROŚLI

1 miejsce PAWEŁ CZŁECZYŃSKI
1 miejsceMARCIN STAROMŁYŃSKI
2 miejceMIROSŁAW GRYGLICKI
WyróżnienieTAMARA CISAK-CZŁECZYŃSKA
WyróżnienieADA DĘBOWSKA
WyróżnienieKATARZYNA STĘPIEŃ

LITERATURA - DOROŚLI

1 miejsce PAWEŁ KAŁWIŃSKI
2 miejsceCZESŁAW NOWAK
3 miejsceKRZYSZTOF WIATR
3 miejsceKRYSTIAN SZCZEREK (dziecko – 15 lat)
3 miejsceMARCELINA SZCZEREK(dziecko – 11 lat)
WyróżnienieIRENA RYBAK
WyróżnienieGRAŻYNA SZAFIŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie