Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Końskich w dawnej stolarni powstanie Muzeum Ziemi Koneckiej. Wkrótce ruszy przebudowa

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Wizualizacja siedziby Muzeum Ziemi Koneckiej
Wizualizacja siedziby Muzeum Ziemi Koneckiej
Muzeum Ziemi Koneckiej powstanie w dawnej tak zwanej oficynie wschodniej zespołu pałacowo-parkowego, w skład której wchodzi budynek mieszkalny z bramą przejściową oraz budynek dawnej stolarni Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej. Rozstrzygnięty został już przetarg na remont i adaptację tych pomieszczeń. Umową ma zostać podpisana we wtorek, 2 marca.

O powstaniu Muzeum Ziemi Koneckiej to podobnie, jak w przypadku przebudowy Rynku czy parku miejskiego temat, o którym mówi się już kilka lat. Ponieważ jednak adaptacja pomieszczeń po dawnej stolarni w zespole pałacowo-parkowym jest bardzo kosztowana, władze gminy zwlekały z rozpoczęciem prac dopiero po znalezieniu zewnętrznych źródeł finansowania. I gdy władze województwa świętokrzyskiego w ubiegłym roku ogłosiły, że cały projekt rewitalizacji Końskich wskakuje na listę projektów z unijnym dofinansowaniem z niebagatelną kwotą ponad 30 milionów złotych, wiadomo już było, że temat muzeum powróci.

I tak też się stało. Władze miasta rozstrzygnęły przetarg na wykonanie przebudowę budynków stolarni wraz ze zmianą sposobu użytkowania na potrzeby muzeum ziemi koneckiej. Umowa na zadanie warte ponad 6,7 miliona złotych zostanie podpisana w najbliższy wtorek, 2 marca.

Muzeum Ziemi Koneckiej powstanie w dawnej tak zwanej oficynie wschodniej zespołu pałacowo-parkowego, w skład której wchodzi budynek mieszkalny z bramą przejściową oraz budynek dawnej stolarni Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej.

W maju 2019 roku burmistrz Końskich, Krzysztof Obratański przedstawiał projekt i wizualizację przystosowania budynku byłej stolarni do funkcji Muzeum
W maju 2019 roku burmistrz Końskich, Krzysztof Obratański przedstawiał projekt i wizualizację przystosowania budynku byłej stolarni do funkcji Muzeum Ziemi Koneckiej w Końskich.

Na czym polegać będzie przebudowa? W specyfikacji przetargowej czytamy, że Muzeum Ziemi Koneckiej będzie dysponowało następującymi pomieszczeniami: sala ekspozycyjna o powierzchni blisko 230 metrów kwadratowych, sala ekspozycyjno-wielofunkcyjna o powierzchni 130 metrów kwadratowych oraz szatnie, magazyny, toalety, pomieszczenia biurowe, socjalne, a także porządkowe.

W budynku oraz na terenie przyległym do muzeum zostaną wykonane nowe instalacje: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, ciepłownicza i centralnego ogrzewania, wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, elektryczna, teletechniczna, odgromowa, przeciwpożarowa, oświetlenia terenu, monitoringu, antywłamaniowa.

Przed budynkiem zostanie wykonany parking na ponad 70 miejsc dla samochodów osobowych i autokarów.

Według założeń pomysłodawców muzeum ma stać się domem dla eksponatów, które dziś są rozsiane po całym mieście. Wiele z nich dawniej można było zobaczyć w Muzeum Regionalnym PTTK. Gdy budynek został rozebrany, eksponaty trafiły na korytarze zachodniego skrzydła koneckiego ratusza. Teraz na lepsze czasy czekają w magazynach.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto