Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łagowie powstało wyjątkowe lapidarium. Tu dowiesz się, jakie geologiczne skarby kryje ta ziemia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 12 lat
Słynąca z wyjątkowych odkryć geologicznych gmina Łagów może się pochwalić nową i bardzo interesującą atrakcją turystyczną. W ramach większego projektu rewitalizacji miasta, niedaleko Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie, powstało lapidarium ukazujące geologiczną budowę Łagowa. W tym niecodziennym parku, możemy podziwiać wszelkiego rodzaju skały i głazy, między innymi kwarcyty, granity czy dolomity, które do tej pory wydobywa się na terenie gminy. Zobaczmy.

W Łagowie powstał niezwykły park. To lapidarium ukazujące skarby łagowskiej ziemi

Miasto i gmina Łagów jest miejscem interesujących, o znaczeniu światowym, odkryć geologicznych. W roku 2006 w Płuckach nieopodal Łagowa odkryto najbardziej kompletny polski okaz czaszki drapieżnej ryby pancernej - artrodira, która żyła 367 milionów lat temu.

Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie na terenie Łagowa powstał wyjątkowy park - lapidarium, ukazujące potencjał endogeniczny miasta i gminy.

- Lapidarium jest częścią planowanej do realizacji trasy turystycznej w Łagowie, której fragmentem jest też między innymi skansen pszczelarstwa w Sędku

- informował burmistrz Łągowa, Paweł Marwicki: - To miejsce ukazuje budowę geologiczną miasta i gminy Łagów, czyli to, co jest skarbem tej ziemi - wszelkiego rodzaju odmiany skał, kamieni, kwarcyty, granity, dolomity. I to - na tym skrawku - staraliśmy się wyeksponować przy współudziale z fachowcami, geologami, naukowcami, którzy przygotowali nam opisy oraz zaprojektowali to miejsce i przygotowali do realizacji.

Co ciekawe, samorząd zrealizował to zadanie własnym sumptem. - Realizatorem tego zadania było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Łagowie - przyznał burmistrz.

Inwestycja została wykonana w ramach większego projektu "Rewitalizacja Łagowa szansą na poprawę jakości życia mieszkańców" przy udziale środków zewnętrznych.

W ramach zadania, w miejscu lapidarium zostały wykonane utwardzenia terenu, w tym między innymi: ścieżki, nasadzenia zieleni i trawniki. Cały teren został zagospodarowany i przyozdobiony okazami skał i głazów, a także elementami małej architektury, w tym: ławkami, tablicami edukacyjnymi oraz latarniami.

Jak zapowiedział burmistrz Paweł Marwicki, w tym miejscu będą się odbywać spotkania naukowe.

- W planach jest cały cykl spotkań przygotowywany przez pracowników naukowych i z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, i z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. W tym miejscu, będą się odbywać zajęcia dla studentów, a także zajęcia terenowe dla uczniów szkół średnich

- zaznaczył.

Łagowskie lapidarium będzie pełnić funkcję: edukacyjną, geoturystyczną oraz rekreacyjną.

Zobaczcie zdjęcia z tego wyjątkowego miejsca w Łagowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie