Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lesie w Górach Lasochowskich odnowiono krzyż na pamiątkę mszy świętej z udziałem powstańców styczniowych 1863 roku [ZDJĘCIA]

albo
W lesie w Górach Lasochowskich odnowiono krzyż na pamiątkę mszy świętej z udziałem powstańców styczniowych 1863 roku.
W lesie w Górach Lasochowskich odnowiono krzyż na pamiątkę mszy świętej z udziałem powstańców styczniowych 1863 roku.
Z inicjatywy lokalnych pasjonatów historii i regionalistów, w lesie w Górach Lasochowskich w gminie Małogoszcz odnowiono krzyż na pamiątkę wydarzenia z roku powstania styczniowego. 15 września 1863 roku tuż przed drugą bitwą pod Małogoszczem w miejscu gdzie postawiono krzyż odbyła się msza święta polowa z udziałem walczących powstańców. Pierwszy krzyż stanął tam już w roku 1934. W sobotę, 18 września odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odnowionego znaku pamięci.

W sobotę, 18 września w gminie Małogoszcz odbyło się kolejne, ważne wydarzenie mówiące o lokalnej historii.

Mało kto wie, że w roku powstania styczniowego w Małogoszczu odbyła się nie jedna potyczka. Najbardziej znana jest ta z lutego 1863 roku (bowiem była to jedna z największych i najkrwawszych bitew), powstańcy walczyli również we wrześniu 1863 roku, wówczas odbyła się tak zwana II bitwa małogoska.

15 września 1863 roku, we wsi Góry Lasochowskie w gminie Małogoszcz, wewnątrz lasu odbyła się msza święta polowa z udziałem powstańców, którzy parę godzin później walczyli pod Małogoszczem. Mszę świętą odprawił wtedy ówczesny proboszcz parafii Kozłów,

Na pamiątkę tego wydarzenia, już w 1934 roku w tym miejscu stanął krzyż. Postawił go i ufundował miejscowy leśniczy - Tadeusz Górecki. Od tego czasu krzyż niemal całkowicie "zniknął" dotknięty zębem czasu. Dlatego po blisko 90 latach, z inicjatywy Klubu Historycznego Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863 roku na czele z panem Grzegorzem Szymańskim, a także lokalnych pasjonatów historii i regionalistów, między innymi pana Mariusza Bazylewicza czy doktora Cezarego Jastrzębskiego, w miejscu pierwszego krzyża, stanął drugi - w kształcie i wymiarach niemal identycznych jak ten z 1934.

W sobotę, 18 września w obecności zaproszonych gości, lokalnych i powiatowych władz, księży oraz grup rekonstrukcyjnych, a także wyjątkowych gości - wnuczek pana Góreckiego, krzyż został uroczyście poświęcony. Tego dnia odsłonięto również tablicę pamiątkową i posadzono dąb pamięci.

Jak zauważył podczas uroczystości burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski:

- Trzeba zwrócić uwagę na to, że patriotyzm w naszej gminie jest bardzo mocny, my krzewimy te postawy patriotyczne, zwłaszcza, że gmina Małogoszcz słynie także z tego, że wiele wydarzeń historycznych na terenie naszej gminy, naszego miasta się odbywało. Dla nas bardzo ważny jest okres powstania styczniowego, gdzie odbyła się jedna z największych i najkrwawszych bitew powstania styczniowego z 24 lutego 1863 roku. My corocznie odbywamy duże uroczystości z grupami rekonstrukcyjnymi i pokazujemy ten nasz patriotyzm najmłodszym pokoleniom, bo jest to bardzo ważne, by kształtować te postawy patriotyczne, żeby nasza młodzież, nasze dzieciaki wiedziały i podtrzymywały tę lokalną historię i krzewiły ją również na arenie ogólnopolskiej - mówił włodarz gminy.

Jeden z inicjatorów spotkania, badaczy tego okresu, historyk i wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach doktor Cezary Jastrzębski mówił:

- Powstanie styczniowe to jeden z elementów w całym ciągu wydarzeń, które w dobie niewoli narodowej odgrywały niezwykle ważną rolę. Poczynając od powstania kościuszkowskiego, przez listopadowe, przez styczniowe, przez nawet 1905 rok, który nazywany jest ostatnim powstaniem albo pierwszą rewolucją, przez I wojnę światową, my dochodzimy do wydarzeń często tej II wojny dlatego, że jeszcze są świadkowie tych wydarzeń, przez co jest prościej. Natomiast jeśli tych świadków nie ma to zostają tylko miejsca, opowieści i relacje tych, którzy brali udział w powstaniu i z tego punktu widzenia, jeśli jest tak jak tutaj, że grono miłośników lokalnej przeszłości zainteresowało się tym wszystkim co wiązało się z bardzo ważnymi wydarzeniami, bo przecież bitwa małogoska, rola Małogoszcza w powstaniu styczniowym była bardzo duża, bo bitwa była jedną z dwóch największych bitew powstania styczniowego, czyli my mówimy w kategoriach nie jakiegoś wydarzenia lokalnego, tylko wydarzenia o charakterze ogólnopolskim. To niezwykle piękne i wspaniałe, że znalazły się tutaj takie osoby, które te wszystkie ważne wydarzenia próbują badać i odtwarzać - podkreślił doktor Cezary Jastrzębski.

Podczas sobotniego spotkania, krótki rys historyczny na temat tamtych wydarzeń przedstawił lokalny miłośnik historii i regionalista Mariusz Bazylewicz.

Burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski wraz ze starostą jędrzejowskim Pawłem Faryną zapalili znicze przy nowo odbudowanym krzyżu. Grupy rekonstrukcyjne oddały salwy honorowe.

Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny w Małogoszczu gdzie na grobach powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie