Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Leśnej pamiętają o bohaterach

Oprac. (imo)
Mirosław Oettingen
W niedzielę, 13 listopada, w Szkole Podstawowej w Leśnej odbyło się podsumowanie i zakończenie projektu „Pamiętajmy o naszych bohaterach”. Połączono je z uroczystościami poświęconymi 98. rocznicy odzyskania niepodległości.

W ramach projektu uczniowie szkoły uczestniczyli w trzech wycieczkach edukacyjno-historycznych do Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc. W trakcie zwiedzania tych placówek wysłuchali informacji na temat dziejów Kielc i regionu świętokrzyskiego, zwłaszcza walk narodowowyzwoleńczych w XIX i XX wieku. Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna i Szkoła Podstawowa w Leśnej przy wsparciu burmistrza Dariusza Skiby.

Podczas podsumowania projektu uczniowie raz jeszcze mogli bliżej zapoznać się z sylwetkami bohaterów. Po odśpiewaniu hymnu narodowego wszyscy zgromadzeni obejrzeli słowno-muzyczny występ uczniów poświęcony drodze Polaków do niepodległości w latach I wojny światowej przygotowany pod kierunkiem Anny Łapki, nauczycielki języka polskiego. Głos zabrała także profesor Urszula Oettingen, prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, która mówiła o polskiej walce o wolność w różnych okresach historycznych. Uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie, który zaprezentował pieśni patriotyczne. Część artystyczną zakończyło widowisko kostiumowe o początkach państwa polskiego w wykonaniu uczniów szkoły przygotowane pod kierunkiem Barbary Czernikiewicz, nauczycielki nauczania początkowego.

W trakcie podsumowania projektu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny. Prace były wykonywane przez uczniów w trakcie warsztatów, które miały miejsce w odwiedzanych muzeach. Prace przedstawiały dwóch ważnych bohaterów walk o niepodległość: Tadeusza Kościuszkę i Józefa Piłsudskiego. Konkurs wygrała Gabriela Milanowska, drugie miejsce zajął Wiktor Bzymek, a trzecie - Igor Sepioło. Wyróżnienia otrzymali Kacper Staniec i Konrad Koprowski. Wystawę prac można obejrzeć w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz w Szkole Podstawowej w Leśnej.

W uroczystości udział wzięli okoliczni mieszkańcy, wśród nich także ci, których przodkowie walczyli o wolność. Uczestnikami wojny polsko-bolszewickiej byli Antoni Pałysiewicz, Jacenty Pałysiewicz, Stanisław Kuś – dziadek mieszkańca Bodzentyna Witlolda Combra, Bogumił Romuald Rembelski – ojciec Mariana Rembelskiego, społecznika, opozycjonisty z lat. 80. XX wieku, mieszkającego w Dąbrowie Górnej. Żołnierzami Legionów Polskich byli urodzeni w Bodzentynie: Stanisław Dziuba, Jan Piwowarczyk, Wincenty i Piotr Wiśniewscy.

Współpraca: Urszula Oettingen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie