Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W malinowym chruśniaku mieszka zdrowie

/IB/
Maliny są także świetnym dodatkiem do deserów, ciast, lodów.
Maliny są także świetnym dodatkiem do deserów, ciast, lodów. archiwum
Maliny są świetnym dodatkiem do koktajli, lodów i innych letnich deserów. Warto zachować je również na zimę. Teraz jest najlepszy czas na przygotowanie tego pysznego, naturalnego leku.

Robimy sok malinowy

Robimy sok malinowy

Sok malinowy przyrządza się różnymi sposobami: można przesypać oczyszczone owoce cukrem (2 części malin na 1 część cukru), a kiedy puszczą sok, zlać do naczynia, zagotować, a po zebraniu szum zlać na gorąco do butelek.

Można też przepuścić oczyszczone i przebrane owoce przez sokowirówkę lub zmiksować i przetrzeć przez nylonowe sitko. Do tak otrzymanego gęstego soku dolewamy ok. 5-10 procent oddzielnie zagotowanego syropu z cukru (100 g cukru na pół szklanki wody). Całość mieszamy, wlewamy do butelek, ale nie do pełna tylko ok. 4 cm poniżej brzegu, hermetycznie zamykamy i pasteryzujemy do 30 minut w temperaturze 90-100 stopni C. Po wystygnięciu odstawiamy do chłodnego pomieszczenia.

Dobrą metodą jest przygotowanie soku malinowego w sokowniku. Owoce przebieramy i czyścimy, przesypujemy cukrem. Po 3 dniach wygarniamy owoce z sokiem i resztką cukru do sokownika, warzymy sok, zlewamy gorący do butelek i zakręcamy. Odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce do ostygnięcia. Resztki malin możemy wykorzystać wraz

Maliny, rośliny z rodziny różowatych, rosną na całej półkuli północnej. Rodzaj malina obejmuje około 200 gatunków roślin od maliny kamionki, występującej dziko w górach, nawet powyżej 2000 metrów, przypominającej w smaku porzeczkę, aż po malinę właściwą, udomowioną mieszkankę naszych ogrodów i tę rosnącą dziko w lasach.

Malina zawiera błonnik, kwas jabłkowy, cytrynowy i salicylowy, witaminy A, C, PP, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, miedź i fosfor. Herbata z sokiem z owoców malin od dawna znana jest ze swego działania napotnego i stosowana przy przeziębieniach, grypach i anginach. Owoc maliny jest bogaty w cukry (sacharozę, glukozę, fruktozę), olejek eteryczny, pektyny, pochodne cyjanidyny, szereg witamin. Natomiast liść posiada dużą zawartość witaminy C (300 mg w 100 g produktu), garbników, kwasów organicznych, śluzów, żywic. Do przeciwgorączkowych herbat nadaje się zarówno sok z owoców jak i napar z liści malin.

Bliską kuzynką maliny jest ciemnogranatowa jeżyna - nazywana też ostrężyną, rosnąca na polach, nieużytkach, obrzeżach lasów. Dojrzałe owoce jeżyny zawierają sole mineralne i witaminy PP, C, B1, B2, B6, B12. Schłodzony sok ze świeżych jeżyn z wodą dosłodzoną cukrem lub miodem to świetny napój orzeźwiający na upalne dni. Sok dolany do ciepłej herbaty pomaga przy przeziębieniach i działa napotnie i wykrztuśnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie