Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W marcu Świętokrzyska Matura Próbna. To ostatni moment na zgłoszenie

Klaudia Szałas
W Świętokrzyskiej Maturze Próbnej weźmie udział co najmniej 110 szkół i 11 tysięcy uczestników. To już ostatni moment na zgłoszenie się do naszego egzaminu.

Zakończył się sezon studniówek. To znak, że do majowej matury coraz bliżej i po studniówkowych szaleństwach przyjdzie czas na ostatnie powtórki i ewentualne nadrabianie zaległości.

Od dziesięciu lat pomaga w tym Świętokrzyska Matura Próbna. Świętokrzyska jest tylko z nazwy, gdyż pomysł narodził się w Redakcji "Echa Dnia" w Kielcach, ale jej zasięg znacznie wykracza poza województwo świętokrzyskie. Piszą ją maturzyści z województwa mazowieckiego, Podkarpacia i kilku innych województw.

Do naszej próby zgłaszają się szkoły, które już wcześniej przeprowadziły kilka podobnych egzaminów organizowanych przez wydawnictwa. – Jeśli ten egzamin pomaga w przygotowaniu do matury i zwiększa szanse na dostanie się na wymarzony kierunek studiów, to warto go robić. Urząd miasta będzie wspierał to działanie – deklaruje Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc. Marcowa matura próbna jest podsumowaniem „korepetycji miejskich”, które od kilku lat prowadzone są w kieleckich liceach i technikach.

O sukcesie próbnej matury decyduje jakość arkuszy maturalnych. Nauczyciele i uczniowie przyznają, że arkusze są na bardzo wysokim poziomie. O ich popularności świadczy liczba internetowych pobrań, które możemy liczyć w milionach. To zasługa autorów arkuszy, czyli metodyków z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach (język polski i matematyka) oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (język angielski). Partnerem naszej matury jest firma 3ECH Edukacja, specjalizująca się w przygotowaniu do matury z chemii. - Trzymam kciuki za maturzystów. Ich sukces jest także naszym sukcesem i liczę, że marcowa próba przyczyni się do lepszego przygotowania do majowego egzaminu – mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Nadzieja jest uzasadniona. W województwie świętokrzyskim gdzie naszą próbną maturę piszą niemal wszystkie szkoły notuje się bardzo wysoką zdawalność i wyniki egzaminu maturalnego. Liczymy, że podobnie będzie w 2019 roku.

Tegoroczną maturę próbną zaczynamy w poniedziałek, 11 marca od egzaminu z języka polskiego, we wtorek 12 marca planujemy egzamin z matematyki, a w środę 13 marca z języka angielskiego. W tym roku przygotowujemy arkusze wyłącznie na poziomie podstawowym! Każda szkoła otrzyma bezpłatnie wydrukowany arkusz, po egzaminie opublikujemy schematy oceniania dla nauczycieli. W ostatnim dniu próby – w tym roku wypada on w czwartek, 14 marca proponujemy przeprowadzenie próbnego egzaminu z chemii na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku zainteresowane szkoły otrzymają zaszyfrowany plik z arkuszem maturalnym.

Kończymy przyjmowanie zgłoszeń. Mamy jeszcze około tysiąc arkuszy do wykorzystania. Zainteresowani mogą się zgłaszać pod adresem mailowym [email protected]. Należy podać liczbę potrzebnych arkuszy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego oraz określić czy szkoła jest zainteresowana arkuszem z chemii.

Czym jest Świętokrzyska Próbna Matura?

To już dziesiąta edycja próbnego egzaminu, który organizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego we współpracy z „Echem Dnia”, Urzędem Miasta w Kielcach i Radiem Kielce. Pomysł narodził się w 2010 roku w redakcji „Echa Dnia”. Dziennikarze kieleckich mediów zajmują się nie tylko promocją, ale i organizacją wydarzenia. Koordynatorem akcji jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który odpowiada także za druk arkuszy przygotowanych przez metodyków z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Przez dotychczasowych dziewięć edycji nasz egzamin zdawało aż 145 tysięcy osób.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie