W Miedzianej Górze wyzwania mobilizują do działania!

Artykuł sponsorowany Gmina Miedziana Góra
Obecny rok, który już niebawem odejdzie do historii, pomimo wielu trudności, z którymi borykają się samorządy, nie podcina nam skrzydeł! W gminie Miedziana Góra dbamy o ciągły i zrównoważony rozwój, chętnie sięgamy po dodatkowe środki z zewnątrz, staramy się maksymalnie wykorzystywać nadarzające się szanse rozwojowe. Nie inaczej jest w tym roku. Szeroko zakrojone remonty dróg, budowa dodatkowych kilometrów sieci kanalizacyjnej, czy powrót do oferty kulturalnej sprzed okresu pandemii COVID-19, to tylko część działań, które udało nam się już zrealizować bądź planujemy zakończyć w niedalekiej przyszłości. Nie sposób jednak przedstawić wszystkiego na łamach jednej strony. Zapraszam do lektury – Damian Sławski – Wójt Gminy Miedziana Góra.

Rewolucja drogowa
Miedziana Góra to wiodący beneficjent pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Gmina otrzymała dofinansowanie na poziomie ponad 11 milionów złotych, co stanowi drugie co do wielkości dofinansowanie wśród wszystkich gmin powiatu kieleckiego w ramach pierwszej edycji konkursu. W zakresie infrastruktury drogowej wyremontowanych zostanie 17 odcinków o długości od 60 do 1000 metrów, co daje ogółem prawie 6 km dróg we wszystkich sołectwach gminy. Ponadto przebudowany będzie most nad rzeką Bobrza w ciągu komunikacyjnym miejscowości Porzecze-Ciosowa. Inną, równie ważną inwestycją są prace na drodze powiatowej na odcinku Przyjmo-Bobrza. Droga ta jest ważnym ciągiem komunikacyjnym w powiecie kieleckim i łączy kilka gmin z drogą ekspresową S74. Przebudową objęty został odcinek drogi o długości 2,64 kilometra. Na drodze została wymieniona nawierzchnia, a komfort mieszkańców poprawił chodnik. Poszerzona została jezdnia do szerokości 5,5 m, wykonano zjazdy na prywatne posesje oraz przepusty pod drogą. Wartość całej inwestycji to blisko 5 milionów złotych, z czego ponad połowa środków stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałą część inwestycji wspólnie finansują samorządy powiatu kieleckiego i gminy Miedzianej Góry. Dzięki programowi „Polski Ład” oraz innym pozyskanym przez nas środkom, w tym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ten rok i przyszły upłyną w naszej gminie pod znakiem inwestycji drogowych, jakich dotąd tutaj jeszcze nie było!

Przebudowa ulicy Uroczej w sołectwie Tumlin
Przebudowa ulicy Uroczej w sołectwie Tumlin

Rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej
W drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” gmina otrzymała dofinansowanie do inwestycji, jaką jest budowa sieci kanalizacyjnej oraz przebudowa i rozbudowa sieci wodociągowej w sołectwie Ćmińsku Rządowym i Przyjmo. Kwota, którą miedzianogórski samorząd rozdysponuje na to przedsięwzięcie, to prawie 10 milionów złotych, z czego 95% stanowi pozyskane wsparcie z zewnątrz. Przedsięwzięcie wpisuje się w szerszy, wieloletni program budowy sieci kanalizacyjnej i rozbudowy sieci wodociągowej w naszej gminie.

Rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w sołectwie Ćmińsk Rządowy
Rozbudowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w sołectwie Ćmińsk Rządowy

Tylko w czterech ostatnich latach, gmina Miedziana Góra zainwestowała w rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej około 27 milionów złotych, z czego przysłowiowa „lwia część” stanowi pozyskane przez gminę dofinansowanie z Unii Europejskiej. A to przecież nie wszystko, bo kolejny rok również stoi pod znakiem ogromnych nakładów na budowę i rozwój sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, nie tylko dzięki kontynuowanym przedsięwzięciom współfinansowanym z Unii Europejskiej, ale i za sprawą nowych inwestycji, jak ta planowana w Ćmińsku Rządowym, przy współudziale środków z budżetu państwa.

Cyfrowy krok do przodu
Gmina Miedziana Góra otrzymała ponad 350 tysięcy złotych na zakup sprzętu informatycznego, wdrożenie nowych e-usług oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. W ramach pozyskanych środków z Unii Europejskiej, urząd gminy wdroży Cyfrowy Urząd – Portal Interesanta oraz wzbogaci się o nowoczesny sprzęt komputerowy, czytniki do e-dowodów, czy urządzenia sieciowe pozwalające na przyłączenie do szerokopasmowego Internetu. Zrealizowanie tego przedsięwzięcia pozwoli w niedalekiej przyszłości wdrożyć Platformę Usług Lokalnych, czyli centralną platformę, na której będą świadczone różnego rodzaju e-usługi dla naszych mieszkańców, z domowego zacisza, bez konieczności wizyty w urzędzie. Dodatkowo, od tego roku na terenie całej gminy, w miejscach ogólnodostępnych, jak świetlice wiejskie, biblioteka, ośrodki zdrowia, place zabaw, itp. funkcjonują tzw. hot-spoty, czyli punkty bezprzewodowego dostępu do wirtualnego świata. Internet jest szybki i całkowicie bezpłatny. Ponieważ punkty korzystają z szybkich łączy szerokopasmowych, przekaz jest naprawdę dobrej jakości i zapewnia, między innymi, oglądanie filmów i pobieranie dużych plików w krótkim czasie. To poważny krok ku przyszłości i cyfryzacji usług oferowanych przez naszą gminę.

Radość z nowych mieszkańców
Po ponad rocznej przerwie gmina wróciła do zwyczaju uroczystego witania nowych – najmłodszych mieszkańców. W ramach akcji „Drzewko dla szczęśliwych rodziców” w czerwcu wójt Damian Sławski ponownie spotkał się z rodzicami nowo narodzonych dzieci zamieszkałych na miedzianogórskiej ziemi. Z rąk włodarza rodzice otrzymali listy gratulacyjne, upominki dla swoich pociech oraz sadzonki wybranych drzewek. Była to już 26 edycja tej popularnej akcji. Tylko w tym roku drzewka otrzymali rodzice 35 dzieci, w tym 19 dziewczynek i 16 chłopców. Od dłuższego czasu, bez względu na okres pandemii COVID-19, możemy poszczycić się dodatnim przyrostem naturalnym. Widać to nie tylko dzięki narodzinom kolejnych mieszkańców gminy, ale również po liczbie wydawanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych. Na taki stan na pewno wpływa dobra atmosfera w gminie, a także przyjazna rodzinom z dziećmi infrastruktura, w tym niedawno wybudowany nowoczesny żłobek samorządowy.

Pierogi, festiwal filmów, biegi
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 do kalendarza wydarzeń kulturalnych powróciło Święto Pieroga Świętokrzyskiego, które na stałe wpisało się na listę rozpoznawalnych imprez województwa świętokrzyskiego. Jego IX edycja odbyła się w sierpniu w Bobrzy. Pobity został rekord ilości pierogów przygotowanych przez 13 zespołów. Uczestnicy tego smakowitego wydarzenia zjedli ponad 28 tysięcy pierogów w kilkudziesięciu wariantach smakowych. Również tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie miały wyjątkowy i niespotykany charakter. W tygodniu poprzedzającym 11 listopada zrealizowano przedsięwzięcie pod nazwa #Miedzianogórski Tydzień dla Niepodległej, w ramach którego zorganizowano warsztaty z symboli narodowych dla dzieci i młodzieży, lekcje „żywej historii” w miejscowych szkołach, inscenizację historyczną, dyktando oraz rajd patriotyczny.

Rekordowa pod względem frekwencji i zjedzonych pierogów 9. edycja Święta Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy
Rekordowa pod względem frekwencji i zjedzonych pierogów 9. edycja Święta Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy

Dzięki wsparciu finansowanym gminy, kwietnie lokalny „trzeci sektor”. Miejscowe organizacje pozarządowe mogą realizować wiele inicjatyw o charakterze rozrywkowym, kulturalnym, edukacyjnym, zdrowotnym lub profilaktycznym. W tym roku zrealizowano wiele imprez sportowych, ciekawych warsztatów i pogadanek edukacyjnych, pikników integracyjnych, półkolonii, seansów kina plenerowego, itp. A wszystko to i przede wszystkim dla lokalnej społeczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie