Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nagłowicach upamiętniono cichociemnego Artura Linowskiego. Porucznik pochodził z tej miejscowości. Było wielu ludzi [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Nagłowicach upamiętniono cichociemnego Artura Linowskiego. Porucznik pochodził z miejscowości. Było mnóstwo mieszkańców.
W Nagłowicach upamiętniono cichociemnego Artura Linowskiego. Porucznik pochodził z miejscowości. Było mnóstwo mieszkańców. Renata Szczepan Treter, facebook
W parku przy Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach miała miejsce ważna uroczystość. W niedzielę, 26 września upamiętniono tu żołnierza Armii Krajowej, cichociemnego Artura Linowskiego. Porucznik pochodził właśnie z Nagłowic. Inicjatorami odsłonięcia tablicy był kustosz pamięci Marek Godlewski oraz Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach na czele z dyrektor Lidią Titow.

W niedzielnej uroczystości w parku przy dworku w Nagłowicach wzięło udział wielu mieszkańców Nagłowic i okolicznych miejscowości. Wszystkim przypomniano sylwetkę pochodzącego stąd bohatera.

Oprócz uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej odbył się także apel poległych.

Wydarzeniu towarzyszył koncert „Bordowych Beretów”, pokaz grup rekonstrukcyjnych, tresura psa SOK, wystawa militariów i sprzętu wojskowego, a także wojskowy poczęstunek w plenerze.

Artur Linowski - pseudonim Karp, Ostrożny, Andrzej. Urodził się 18 lipca 1911 roku w Nagłowicach. Zmarł 2 lipca 1943 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Był absolwentem tak zwanego gimnazjum biskupiego w Kielcach (matura w 1931 roku) i Akademii Rolniczej w Cieszynie. W latach 1934–1935 uczył się w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Pracował w majątku rodziców.

We wrześniu 1939 roku walczył w 10 pułku Ułanów Litewskich Podlaskiej Brygady Kawalerii. 23 września przekroczył granicę polsko-litewską. Został internowany na Litwie. W grudniu dotarł do Francji, gdzie został przydzielony do Oddziału Rozpoznawczego 4 Dywizji Piechoty. Od czerwca 1940 roku w Wielkiej Brytanii służył w 7 kompanii przeciwpancernej 7 Brygady Kadrowej Strzelców, następnie w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Po przeszkoleniu ze specjalnością w dywersji został zaprzysiężony 24 sierpnia 1942 roku i przeniesiony do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza.

Został zrzucony w Polsce w nocy z 1 na 2 października 1942 roku w ramach operacji lotniczej o kryptonimie „Chisel” dowodzonej przez kpt. naw. Mariusza Wodzickiego i przydzielony do Kedywu Okręgu Łódź AK na stanowisko zastępcy oficera dywersji (szefa Kedywu) Inspektoratu Piotrków Trybunalski Armii Krajowej. Od stycznia 1943 roku był zastępcą szefa Kedywu Okręgu.

W nocy z 1 na 2 lipca 1943 roku został aresztowany przez Gestapo w Kurzeszynie. Otruł się 2 lipca w siedzibie Gestapo w Tomaszowie Mazowieckim.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie