Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę 1 marca odbędą się w Kielcach wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”. Zobacz szczegółowy program (WIDEO)

TT
Pd lewej: Dorota Koczwańska – Kalita - naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski.
Pd lewej: Dorota Koczwańska – Kalita - naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski. Aleksander Piekarski
W niedzielę 1 marca odbędą się w Kielcach wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”. W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano program obchodów tej ważnej daty.

- Dzień 1 marca na trwale zagościł w kalendarzu ważnych wydarzeń dla naszej ojczyzny. Istotne, by w sposób godny upamiętnić, o których mieliśmy zapomnieć – naszych największych bohaterów narodowych. Tych, którzy walczyli o wolną Polskę – mówił o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Wojewoda przypomniał, że straty ponieśli nie tylko sami „Żołnierze Wyklęci”, ale również ich najbliżsi. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o ich dramacie i poświęceniu. – Nawet jeśli nie bezpośrednio stracili oni ojców, dziadków, to piętno przypisane do tych właśnie osób, przez wiele lat za nimi podążało. Chcemy bardzo mocno propagować, szczególnie wśród młodego pokolenia, by 1 marca został na trwale wpisany w pamięć. Bez pamięci historycznej nie będzie można mówić, że nasze społeczeństwo się rozwija i idzie do przodu – powiedział Zbigniew Koniusz.

Oprócz Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, organizatorem uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – Kiedy powstał Instytut Pamięci Narodowej, który zaczął przywracać pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”, wiele uroczystości upamiętniających podziemie antykomunistyczne spotykało się z oporem. Po tylu latach, możemy dzięki temu, że święto ma charakter państwowy, wprowadzać do świadomości społeczeństwa te dzieje, które miały zostać wymazane z naszej historii. Warto przyjrzeć się kim byli „Żołnierze Wyklęci”. Zostali nimi uczestnicy wojny obronnej 1939 roku, wchodzili oni w szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, czynnie zaangażowali się w walkę o niepodległość w 1918 roku. Oni nie wzięli się znikąd – przypomniała doktor Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Naczelnik kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej podkreśliła również, że żołnierzom podziemia niepodległościowego po 1945 roku nie wolno odbierać tego, że walczyli o wolną i niepodległą Polskę. – Byli oni wierni swoim ideom. Dziś może budzić niepokój fakt, że kiedy rozmawiamy o „Żołnierzach Wyklętych”, wciąż wraca narracja z okresu PRL. W Polsce ciągle toczy się spór o podziemie antykomunistyczne. To nie jest tylko spór historyczny i polityczny. Ma on wymiar cywilizacyjny, dlatego, że członkowie konspiracji niepodległościowej po 1945 roku są symbolem wierności wartościom takim jak tożsamość, naród, jego historia i tradycja – podkreśliła doktor Dorota Koczwańska – Kalita.

W organizację Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaangażowali się również żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Dziedziczymy tradycję Armii Krajowej. Chociaż dzieli nas czas, to jednak misja i wartości pozostają takie same. 1 marca bierzemy udział w szeregu różnych przedsięwzięć. Tradycyjnie angażujemy się w główne uroczystości. Będziemy również zapalali znicze w miejscach pamięci i cmentarzach regionu – powiedział pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednocześnie w wielu miejscach województwa świętokrzyskiego żołnierze upamiętnią członków podziemia antykomunistycznego między innymi w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Odbędzie się tam bieg na kilku dystansach. Przy tej okazji będzie można się zapoznać z naszym wyposażeniem oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy medycznej – mówił pułkownik Motak.

**Program uroczystości w niedzielę 1 marca 2020 roku:
10:00 – Cmentarz Kielce – Piaski – złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim
16:00 – Bazylika Katedralna – Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po mszy złożenie kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.
17:30 – Uroczystości pod Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie