Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę rocznica pacyfikacji Michniowa. W tym roku uroczystości nie będzie

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W niedzielę przypada 77 rocznica niemieckiej zbrodni na mieszkańcach wsi Michniów. Tegoroczne obchody będą skromne ze względu na epidemię koronawirusa. Nie będzie przemówień, tylko składanie kwiatów na mogile.

W najbliższą niedzielę 12 lipca przypada 77 rocznica pacyfikacji wsi Michniów, oraz trzeci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Co roku z tej okazji organizowano duże uroczystości przy mogile pomordowanych.

- W tym roku upamiętnienie wydarzeń będzie miało inną niż do tej pory formułę. Ze względu na pandemię, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, nie odbędą się oficjalne uroczystości. Osoby i delegacje, które pragną oddać hołd poległym mieszkańcom Michniowa oraz wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, zapraszamy w dniach 12 i 13 lipca do złożenia wieńców oraz modlitwy przy mogile - informuje Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

W tych dniach przed Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zostanie wyeksponowana wystawa dr Katarzyny Jedynak „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940.”

- Wystawa ma na celu przybliżyć odbiorcom tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na polskiej wsi w pierwszych miesiącach obecności Niemców w Polsce i były nierozerwalnie związane z walką niemieckiej armii z żołnierzami Wojska Polskiego. Zdarzenia te zostały okupione kilkunastoma tysiącami ofiar, zamordowanych w trakcie ponad 700 akcji skierowanych przeciwko polskiej ludności cywilnej - mówi autorka wystawy.

W czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali co najmniej 817 polskich wsi. Ich mieszkańców rozstrzeliwano, wywożono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a dobytek rabowano i niszczono, paląc całe wsie. Wschodnie ziemie Polski poddano brutalnej sowietyzacji, a znaczna część ludności polskiej została deportowana na daleki wschód ZSRR. Symbolem walki i męczeństwa społeczności polskich wsi jest Michniów, który za pomoc niesioną partyzantom został spalony, a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani 12 i 13 lipca 1943 roku. Najmłodsza ofiara pacyfikacji, Stefanek Dąbrowa, miał zaledwie 8 dni.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie