Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę uroczyście poświęcono nowy krzyż w Mircu (ZDJĘCIA)

Kazimierz Cuch
Moment poświecenia nowego krzyża przez księdza prałata Stanisława Szczerka, w asyście księdza kanonika Daniela Kobierskiego
Moment poświecenia nowego krzyża przez księdza prałata Stanisława Szczerka, w asyście księdza kanonika Daniela Kobierskiego Jacek Rafalski
Drewniany, zabytkowy krzyż, stojący od 159 lat obok mirzeckiego kościoła pod wezwaniem Świętego Leonarda, doczekał się renowacji i jako parafialny zabytek został przeniesiony do wnętrza świątyni. Na jego miejscu stanął nowy krzyż, wykonany przez stolarza z Mirca, który w minioną niedzielę uroczyście poświecono.

Tamten historyczny krzyż został postawiony obok kościoła w sierpniu 1861 roku. przez Jadwigę Prendowską, dziedziczkę Mirca, później razem z mężem Józefem Prendowskim, bardzo mocno zaangażowaną w powstanie styczniowe 1863 roku. W postawieniu krzyża wtedy wsparła ją rodzina oraz miejscowi chłopi.

Krzyż został poświęcony pięciu ofiarom patriotycznej demonstracji, jaka miała miejsce 27 lutego 1861 roku w Warszawie. Następnego dnia kościół katolicki ogłosił żałobę narodową. W całej Polsce stawiane były krzyże pamięci. Jednym z nich jest opisywany zabytek w Mircu.

Nowy krzyż
Na miejscu wiekowego krzyża przed kościołem ustawiona została jego kopia wykonana przez Zygmunta Sołtykiewcza, stolarza z Mirca-Poduchownego. Krzyż pomogli zainstalować druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mircu. Został uroczyście poświęcony w niedzielę 26 lipca, w odpust św. Anny przed sumą o godzinie 11.40. Dokonał tego odprawiający sumę ksiądz prałat Stanisław Szczerek, w asyście księdza kanonika Daniela Kobierskiego. Księża poświęcili także znajdujący się w kościele oryginał z 1861 roku.

Na uroczystość przybyli inicjatorzy ratowania niezwykłego zabytku: wójt Mirosław Seweryn z pracownikami Urzędu Gminy w Mircu, radni, wykonawca kopii krzyża, równocześnie prezes miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Mircu, Zygmunt Sołtykiewicz, wykonawca renowacji oryginalnego krzyża Jan Goliński oraz osoby zaangażowane w jego ratowanie. Całe przedsięwzięcie było

sfinansowane z budżetu gminy Mirzec. Wszystkim osobom uczestniczącym w tym niezwykłym dla parafii oraz gminy projekcie podziękował ksiądz kanonik Daniel Kobierski, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Leonarda w Mircu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie