Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybory samorządowe 2018. W powiecie buskim tak będą bić się o władzę (WYBORCZE CIEKAWOSTKI)

Adam Ligiecki
W niedzielę, 21 października, pomaszerujemy do urn. Wiadomo, że poznamy nowych włodarzy w co najmniej połowie: czterech z ośmiu gmin ziemi buskiej. Do wzięcia jest także - w sumie - 145 mandatów radnych, w gminach oraz w powiecie.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Świętokrzyskiem już w niedzielę! Oglądaj od 21 Noc Wyborczą na echodnia.eu

Niedzielne wybory zapiszą się w historii - jako pierwsze, kiedy wybierzemy ludzi do samorządów terytorialnych na dłuższą niż do tej pory, pięcioletnią kadencję. O wszystkim decydujemy MY. Trzymając w dłoni kartkę wyborczą, dajemy kredyt zaufania tym, którzy reprezentować nas w gminie, powiecie, sejmiku województwa.

Busko: będzie bój o stolicę

Najwięcej emocji, to akurat zrozumiałe, budzi bój o władzę w stolicy powiatu. Tym razem do rywalizacji o fotel burmistrza Buska-Zdroju staną tylko trzy osoby. Mniej niż kiedykolwiek dotąd. Za to po raz pierwszy w historii pretendenci noszą nazwiska, które zaczynają się... na tę samą literę.

Urzędujący burmistrz Waldemar Sikora będzie ubiegał się o reelekcję z listy Porozumienia Samorządowego. Do niedawna czołową postacią tego stowarzyszenia był Jerzy Szydłowski - dziś rywal burmistrza w „grze o tron”, który startuje w wyborach w barwach własnego komitetu Busko Nasz Dom. Jedyna kobieta w tym gronie, Elżbieta Śliwa, walczy o najwyższy fotel w ratuszu z listy własnego komitetu wyborczego.

Buska Rada Miejska to 21 mandatów do wzięcia. Teraz - inaczej niż przed czterema laty - będzie można je zdobyć w okręgach wielomandatowych. Zgodnie z nową ordynacją wyborczą, gmina została podzielona na cztery okręgi: dwa „miejskie” oraz dwa „wiejskie”. O mandaty będzie rywalizować w sumie 117 osób, należących do czterech ugrupowań. Trzy to te, które wystawiają kandydatów na burmistrza - czwarta jest Gospodarna Gmina.

Stopnica: dwaj na burmistrza

W czterech z ośmiu gmin powiatu buskiego nazwisko nowego włodarza poznamy już w niedzielę. Tam gdzie o urząd wójta (burmistrza) rywalizować będzie tylko dwóch kandydatów. Ponieważ o wygranej decyduje matematyczna większość zdobytych głosów (50 procent plus 1), wszystko rozstrzygnie się 21 października. Trudno sobie wyobrazić - choć teoretycznie jest to możliwe - by obaj kandydaci uzyskali... taką samą liczbę głosów.

Do tych gmin należy Stopnica. Tu na fotelu „pierwszego” zasiada od 1990 roku Ryszard Zych (wystartuje w wyborach pod szyldem Najlepsza Gmina Stopnica), a o utrzymanie władzy będzie rywalizował z Arturem Augustynem - lista Prawa i Sprawiedliwości, popierany także przez Porozumienie.

Jeśli zaś chodzi o wybory do Rady Miejskiej, o 15 mandatów powalczą 34 osoby. W każdym z 15 okręgów jest „żelazny zestaw”: Najlepsza Gmina Stopnica kontra Prawo i Sprawiedliwość.

Wiślica: wolny fotel czeka

Dwóch kandydatów na burmistrza mamy również w Wiślicy. Przy czym to jedyna gmina w powiecie buskim, gdzie włodarz zrezygnował się z ubiegania o reelekcję. Stanisław Krzak startuje teraz do Rady Powiatu, zaś o wolny fotel „001” powalczą: Jarosław Jaworski (Nasze Miasto i Gmina Wiślica) oraz Andrzej Lasak (Polskie Stronnictwo Ludowe).

O 15 mandatów w Radzie Miejskiej będzie rywalizować w sumie 40 osób. Kandydatów we wszystkich okręgach wystawia Nasze Miasto i Gmina Wiślica, w 11 - Polskie Stronnictwo Ludowe, zaś w 9 - komitet Wspólnie dla Wiślicy.

Gnojno: wyborcza powtórka

Dwie osoby powalczą też o fotel wójta Gnojna. To zarazem jedyna gmina w powiecie, gdzie mamy... wyborczą powtórkę z 2014 roku. W niedzielę rywalizować będą urzędujący wójt Zbigniew Janik (Wspólna i Przyjazna Gmina) oraz była wójt Jolanta Stachowicz, która startuje w wyborach z listy Polskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Rada Gminy to 15 mandatów, kandydatów jest 30. Po 14 wystawiają Wspólna i Przyjazna Gmina oraz ludowcy - to dwie dominujące siły na lokalnej scenie politycznej.

Nowy Korczyn: rodzinny klan

Trzy osoby rywalizują o urząd wójta w gminie Nowy Korczyn: trzymający władzę od ośmiu lat Paweł Zagaja (Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Cepil (Prawo i Sprawiedliwość) i Zdzisław Szczepanek (TBU - Teraz Busko). Te wybory mają mają szczególny wymiar. Może się okazać, że wybieramy... wójta i burmistrza. Korczyn stara się o odzyskanie praw miejskich, sprawy układają się pomyślnie. Jeśli będzie miastem, 1 stycznia 2019 roku zwycięzca wyborów zmieni tabliczkę w gabinecie: z „wójt” na „burmistrz”.

O 15 mandatów radnych powalczy 47 osób. Najwięcej kandydatów wystawiają, to zrozumiałe - ugrupowania, które rywalizują także o urząd wójta. Mamy... rodzinny „klan wyborczy” Raganów: pięć osób o tym nazwisku kandyduje do rady.

Pacanów: panowie i kobieta

Pacanowem przez najbliższych pięć lat chcą rządzić trzy osoby: urzędujący wójt Wiesław Skop (Polskie Stronnictwo Ludowe), Wiesław Mądry (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Małgorzata Mierzwa - startuje z listy Razem dla Gminy Pacanów, popierana przez Porozumienie. Pacanów, podobnie jak Nowy Korczyn, ubiega się o przywrócenie statusu miasta, możliwe zatem, że zwycięzca wyborów już w nowym roku... „przeobrazi się” z wójta w burmistrza.

O 15 miejsc w Radzie Gminy będzie walczyć 36 osób. Najwięcej kandydatów wystawiają ludowcy, Prawo i Sprawiedliwość, Razem dla Gminy Pacanów oraz Ziemia Pacanowska.

Solec-Zdrój: mało do rady

W Solcu-Zdroju o fotel wójta walczą: Adam Pałys, który rządzi gminą od 2005 roku - teraz w barwach Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Krzysztof Fortuna - były przewodniczący Rady Gminy, startujący z listy własnego komitetu wyborczego. Mają odmienne spojrzenia na model rozwoju gminy, za kim opowiedzą się mieszkańcy - okaże się w niedzielę.

W Solcu nie ma tłumu chętnych do pełnienia funkcji radnego. Czeka 15 mandatów, a powalczy o nie 35 kandydatów. W trzech okręgach wybory się nie odbędą: Stanisław Żelazny, Włodzimierz Grabda i Marek Kasperkowicz, jako jedyni kandydaci, mandaty już mają.

Tuczępy: trzech na wójta

W Tuczępach o urząd wójta powalczą: pełniący tę funkcję od 2010 roku Marek Kaczmarek - z listy Towarzystwa Przyjaciół Gminy Tuczępy (poparcie Porozumienia), Jacek Bławat - komitet Wszyscy Równi (popierany przez Prawo i Sprawiedliwość) oraz Artur Kański, który startuje w barwach komitetu Masz Wybór. Jest również debiutantem w rywalizacji o fotel „pierwszego” w gminie.

Te trzy ugrupowania wystawiają najwięcej kandydatów na radnych. Na stole leży dzisiaj 15 mandatów - mają je ochotę podnieść 44 osoby. Rozkład sił jest w miarę wyrównany, nikt z w gminie Tuczępy nie dostanie mandatu „za darmo”.

Powiat: na cztery okręgi

Niedzielne wybory zapiszą się w historii - jako pierwsze, kiedy wybieramy ludzi do samorządów na dłuższą, bo pięcioletnią kadencję. I w gminach, i w powiecie. Wybory do samorządu powiatowego mają trochę inną specyfikę, co wcale nie znaczy, że presja będzie mniejsza.

Powiat buski podzielony został na cztery okręgi wyborcze. O 19 mandatów rywalizować będzie tym razem pięć ugrupowania, które wystawiły w sumie 115 kandydatów: Prawo i Sprawiedliwość, TBU - Teraz Busko, Polskie Stronnictwo Ludowe, które mocno trzyma władzę w powiecie od 20 lat, Porozumienie Samorządowe Busko-Zdrój oraz nowa siła - Nasz Powiat. Znaleźli się w tym gronie zarówno lokalni dygnitarze, i to najwyższej półki, jak i liczne grono debiutantów, którzy dopiero wkraczają na lokalną scenę polityczną.

Prestiżowy okręg numer 1 obejmuje największą gminę powiatu - Busko-Zdrój, tutaj do zdobycia jest aż osiem mandatów. Okręg numer 2 to gminy Gnojno, Stopnica i Tuczępy - czekają cztery mandaty; okręg numer 3 - Pacanów, Solec-Zdrój i cztery mandaty; w okręgu numer 4 (gminy Nowy Korczyn, Wiślica) są trzy mandaty.

Sejmik: są także nasi

Ale to nie wszystko. Kandydaci z powiatu buskiego będą walczyć również o mandaty do Sejmiku Województwa, czyli regionalnego parlamentu. Tutaj wybieramy w okręgu numer 4, który obejmuje pięć powiatów: buski, kazimierski, pińczowski, jędrzejowski i włoszczowski. Teraz MY - głosujmy!

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także: Wybory samorządowe 2018. Twój głos się liczy

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie