Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nocy z soboty na niedzielę zmienił się czas! O wyższości czasu zimowego nad letnim rozmawiamy z Janem Przypkowskim

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
O wyższości czasu zimowego nad letnim rozmawiamy z dyrektorem Muzeum imienia Przypkowskich, Janem Przypkowskim.
O wyższości czasu zimowego nad letnim rozmawiamy z dyrektorem Muzeum imienia Przypkowskich, Janem Przypkowskim. Piotr Maciej Przypkowski
W nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października będziemy spać godzinę dłużej. W niedzielę, 30 października przestawimy zegarki z godziny 3 na 2, przechodząc z czasu letniego na zimowy. O tym skąd się wzięła zmiana czasu i jak wpływa na funkcjonowanie człowieka i... zegarów słonecznych, w 2021 roku rozmawialiśmy z Janem Przypkowskim, dyrektorem Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, które może się poszczycić, największą w Polsce i jedną z największych na świecie kolekcją zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.

W Polsce zmianę czasu wprowadzono po raz pierwszy między I a II wojną światową, później kilka razy tylko na krótki czas, a dopiero od 1977 roku nieprzerwanie do dziś, zmieniamy czas z zimowego na letni i odwrotnie.

Kto wymyślił zmianę czasu? Kiedy i dlaczego została ona wprowadzona?

- Zmiana czasu to stosunkowo nowy wynalazek. Rozpoczęło się to w XX wieku, a dokładnie w czasie I wojny światowej. Po raz pierwszy wprowadzili go Niemcy w 1916 roku. Według niektórych wersji miało to zmylić przeciwnika. Natomiast generalnie zmiana czasu miała na celu optymalne wykorzystanie światła słonecznego w rolnictwie i przemyśle, a co za tym idzie - oszczędności energii oraz paliw. Jednak ostatnio coraz częstsze są głosy, że ta zmiana nie jest potrzebna, ponieważ oszczędności są tak naprawdę bardzo niewielkie, a praca ludzka nie jest już tak uzależniona od dostępu do światła dziennego.

Czy w ogóle, a jeżeli tak to kiedy, skończymy ze zmianą czasu?

- Istnieje wiele dywagacji na temat tego czy skończymy ze zmienianiem czasu, a jeżeli tak, to przy którym czasie zostaniemy. Z sondaży wynika, że większość badanych w Polsce - ponad ¾ Polaków chciałoby zostać przy czasie letnim. Rzeczywiście, dla przeciętnego człowieka najbardziej dojmującą sytuacją jest moment kiedy „przestawiamy się” z czasu letniego na zimowy, bo nagle wcześnie popołudniu robi się już ciemno. Należy jednak pamiętać, że dla naszej szerokości geograficznej to czas zimowy jest tym naturalnym.

W poprzednim roku zapowiadano, że w 2021 nastąpi ostatnia zmiana czasu. Mimo to, w marcu 2022 roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał nowe rozporządzenie mówiące o tym, że do 2026 roku Polacy nadal będą przestawiać zegarki dwa razy do roku.

Zapytaliśmy dyrektora Muzeum, Jana Przypkowskiego jaki czas - letni czy zimowy - byłby najlepszą opcją dla zegarów słonecznych.

- Czas zimowy to naturalny czas dla zegarów słonecznych. Zegary słoneczne zawsze pokazywały lokalny czas słoneczny - były dostosowane do czasu, który obecnie określamy jako czas zimowy, a który przed wprowadzaniem zmian czasu był jedynym czasem stosowanym i używanym we wszystkich porach roku.

Co jeżeli jednak zostaniemy przy czasie letnim?

- Jeżeli zostałaby obrana opcja przejścia na czas letni, to siłą rzeczy wszystkie nasze zegary słoneczne, będą pokazywać czas nieprawidłowo. Wtedy trzeba będzie uwzględniać poprawkę na jedną godzinę, czego najchętniej bym uniknął (śmiech). Niektóre z zegarów słonecznych, które zostały wykonane w ostatnich latach, pokazują czas i zimowy i letni. W momencie przejścia tylko na jeden czas, pojawi się z kolei problem u nich, bo jedna z linii godzinowych będzie już nieaktualna.

Rezygnacja ze zmiany czasu – czy to dobry pomysł?

- Wiadomo, że dla każdego użytkownika zegarów, zmiana czasu zawsze stanowi pewien problem, ponieważ zegary – czy to mechaniczne czy elektroniczne – trzeba przestawiać. Ten problem można w doskonały sposób rozwiązać, całkowicie rezygnując ze zmiany czasu. Dlatego byłbym za tym żeby z tej zmiany czasu zrezygnować, przy czym oczywiście wolałbym żeby zostać przy czasie zimowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie