Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nowym sezonie sześć premier w Kubusiu

Luiza Buras-Sokół
Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach podczas konferencji prasowej przedstawił plan działalności sceny w nadchodzącym sezonie teatralnym.
Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach podczas konferencji prasowej przedstawił plan działalności sceny w nadchodzącym sezonie teatralnym. Dawid Łukasik
Pierwsza premiera - „O Wilku i Czerwonym Kapturku” już 24 września.

- Aż sześć premier będą mogli zobaczyć nasi widzowie w rozpoczynającym się właśnie sezonie teatralnym 2016/2017 - pięć dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat oraz jedną dla dorosłych - zapowiada Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Teatr planuje także szerokie działania edukacyjne.

Pierwsza premiera - „O Wilku i Czerwonym Kapturku” Marty Guśniowskiej w reżyserii Przemysława Żmiejki zaplanowana jest na 24 września. Mali widzowie w tym sezonie obejrzą też spektakle „Piotruś i Wilk” Sergiusza Prokofiewa w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka, „Wojna, która zmieniła Rondo” Romana Romanyszyna i Andrieja Łesiewa w reżyserii Judyty Berłowskiej, „Wystarczy być” Radosława Kasiukiewicza według opowiadań ze zbioru „Nie każdy umiał się przewrócić” Toona Tellegena w reżyserii Agaty Kucińskiej (której „Żywoty świętych osiedlowych” były jednym z najlepszych spektakli w 2010 roku w Polsce) oraz „Mrówa wyszedł ze skorupy” Magdaleny Mrozińskiej, który wyreżyseruje Ireneusz Maciejewski.

- Zamierzamy także kontynuować działalność sceny dla młodzieży i dorosłych pod hasłem „Zarażamy teatrem...nie tylko dzieci”. W październiku zaprosimy na premierę sztuki kielczanina Mateusza Pakuły inspirowanej powieścią „Frankenstein”. Spektakl powstaje w koprodukcji z nagradzaną w kraju i zagranicą Grupą Coincidentia. Przedstawienie będzie miało premiery w Kielcach, Białymstoku i podlaskich Solnikach - mówi dyrektor Drobniuch.

- Od kilku sezonów dużą uwagę przywiązujemy do naszego programu edukacyjnego. W tym roku, poza warsztatami, stawiamy na działania długofalowe. Chcemy powołać Komitet Nauczycielski, który będzie współpracował z twórcami w celu efektywniejszego promowania sztuki teatru wśród dzieci i młodzieży - tłumaczy Robert Drobniuch.

Podobne założenia będzie miał projekt „W szkole i na scenie”. - W szkołach powstaje wiele inicjatyw teatralnych. Dlatego otwieramy nasz teatr dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego, którzy będą mieli niecodzienną okazję pokazania swoich artystycznych działań na profesjonalnej scenie - podkreśla dyrektor Kubusia.

Także raz w miesiącu podczas bezpłatnych spotkań otwartych aktorzy kieleckiego teatru zaproszą na inscenizowane czytania sztuk dla dzieci w ramach akcji „Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci”.

Na początku listopada Teatr Lalki i Aktora Kubuś będzie gospodarzem ogólnopolskiej konferencji „Sztuka edukacji. Nowocześni edukatorzy- pasjonaci z wizją”, którą rokrocznie organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowa Galeria Sztuki Zachęta. Do Kielc zjadą nauczyciele, animatorzy, edukatorzy z całego kraju. - Wszystko to ma służyć integracji środowisk, promocji dobrych praktyk i wymianie doświadczeń oraz poszukiwaniu inspiracji do kreatywnych działań - wyjaśnia Robert Drobniuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie