Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Obiechowie odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanemu w Katyniu porucznikowi Stanisławowi Jarze. Przyjechała rodzina z Toronto (ZDJĘCIA)

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Obiechowie odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanemu w Katyniu porucznikowi Stanisławowi Jarze. Miał zaledwie 27 lat.
W Obiechowie odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanemu w Katyniu porucznikowi Stanisławowi Jarze. Miał zaledwie 27 lat. Starostwo Powiatowe Jędrzejów
W miejscowości Obiechów w gminie Słupia we wtorek, 22 września odbyła się ważna uroczystość. Tego dnia, przy Szkole Podstawowej imienia Bohaterów Armii Krajowej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pochodzącemu z Obiechowa porucznikowi Stanisławowi Jarze, który w 1940 roku został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Katyniu. Inicjatorką wydarzenia była siostrzenica porucznika, Anna Alwast, która od 30 lat mieszka w Kanadzie. Specjalnie z tej okazji przyjechała do Polski wraz z rodziną.

We wtorek, 22 września przy Szkole Podstawowej imienia Bohaterów Armii Krajowej w Obiechowie (gmina Słupia) odsłonięto tablicę upamiętniającą porucznika Stanisława Jarę, syna Józefa, urodzonego w 1913 roku w Obiechowie, zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w Katyniu w roku 1940.

Uroczystość odbyła się z inicjatywy Anny Alwast, siostrzenicy Stanisława Jary, która od ponad 30 lat mieszka w Kanadzie w Toronto.

Jak mówiła we wtorek: "Dla niej i jej męża, to wyjątkowy dzień, ponieważ od dawna chcieli upamiętnić swojego wuja."

Warto przypomnieć, że rok temu (1 października 2019) również z inicjatywy państwa Alwast na placu obok szkoły zasadzono Dąb Pamięci porucznika Stanisława Jary.

We wtorkowych uroczystościach oprócz rodziny porucznika uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, społeczność szkolna, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Uroczystość otworzyła Anna Wiekiera, dyrektor Szkoły Podstawowej w Obiechowie.

Starosta jędrzejowski Paweł Faryna w okolicznościowym przemówieniu zwrócił się do zebranych:

- Ta ofiara śmierci porucznika Stanisława Jary zmusza nas, aby pamiętać i wyciągnąć wnioski. Młode pokolenie poznaje i uczy się historii Polski przez pryzmat konkretnego człowieka. Drodzy Młodzi Przyjaciele! Mam pewność, że będziecie kultywować pamięć o poruczniku Stanisławie Jara zamordowanym bestialsko w Katyniu – mówił starosta.

Podczas uroczystości zaprezentowano montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci i młodzież ze szkoły w Obiechowie. nie mogło zabraknąć pieśni i wierszy patriotycznych. Dzieciom akompaniował zaprzyjaźniony ze szkołą radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Leszek Wawrzyła.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było poświęcenie tablicy oraz symboliczne przecięcie wstęgi przez państwa Alwast oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą przez wszystkich zaproszonych gości.

W Obiechowie odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanemu w Katyniu porucznikowi Stanisławowi Jarze. Miał zaledwie 27 lat.

W Obiechowie odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanemu w K...

Porucznik Stanisław Jara - lat 27

Stanisław Jara - urodził się 26 września 1913 roku w Obiechowie. Był absolwentem Szkoły Powszechnej w Obiechowie oraz gimnazjum kieleckiego, gdzie zdał egzamin maturalny. Przeszedł szkolenie wojskowe, najpierw pracując w wytwórni amunicji w Warszawie. W 1934 roku odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. Dostał przydział do 4. Pułku Lotniczego, który stacjonował w Toruniu. W 1937 roku otrzymał awans oficerski na podporucznika, pilota Wojska Polskiego. Kiedy wybuchła wojna, stawił się w swojej jednostce. Przez ponad dwa tygodnie wojny walczył z Niemcami w okolicach Warszawy, po czym został skierowany na wschód w okolice Wołynia. Na dziś nie ma informacji, w jakich okolicznościach dostał się do niewoli. Trafił do obozu w Kozielsku. 14 kwietnia 1940 roku wraz z kilkuset innymi oficerami został wywieziony z Kozielska transportem kolejowym, który został skierowany do stacji w okolicach Smoleńska.

Stanisław Jara zginął pomiędzy 15, a 18 kwietnia 1940 roku, mając 27 lat. Z terenu przedwojennego województwa kieleckiego w Katyniu zamordowano ponad 2300 osób. Pośmiertnie został awansowany na stopień porucznika.

W uroczystości wzięli udział: rodzina Stanisława Jary - państwo Alwast, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, wójt gminy Słupia Tomasz Koper, przewodnicząca Rady Gminy Słupia Elżbieta Kornalska, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Kielce, przedstawiciele Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura Kielce, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Kielcach, grono pedagogiczne, uczniowie wraz z rodzicami, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Obiechowie ksiądz Czesław Kasprzyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie