Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Oblęgorku powstanie ścieżka pełna przygód i atrakcji dla wszystkich. Ma być gotowa już w przyszłym roku

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
Wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk w Oblęgorku - w miejscu, gdzie będzie się zaczynać ścieżka dydaktyczna.
Wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk w Oblęgorku - w miejscu, gdzie będzie się zaczynać ścieżka dydaktyczna. Krzysztof Krogulec
Mnóstwo atrakcji dla odwiedzających, a wszystkie okraszone ogromną dawką wiedzy podanej w przystępny sposób – to zapewni ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w Oblęgorku w gminie Strawczyn, której budowa ma się w niedługim czasie rozpocząć. Będzie to jedyne takie miejsce w regionie.

Ścieżka powstanie w centrum Oblęgorka. Dokładnie między budynkiem szkoły a Aleją Lipową prowadzącą w stronę pałacyku Henryka Sienkiewicza. Będzie łączyła się z urządzonym tam muzeum pisarza. Co więcej, nie zakończy się w tym miejscu, lecz będzie wiodła dalej lasami Suchedniowsko-Oblegorskiego Parku Krajobrazowego w kierunku Góry Sieniawskiej – do stojącego na jej zboczu tarasu widokowego.

Ścieżka z eksperymentami i grami plenerowymi
Inwestycja jest w trakcie zaawansowanego przygotowania. – Mamy już gotową koncepcję. Obecnie opracowujemy projekt i kompletujemy niezbędną dokumentację – wyjaśnia Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Ale co oznacza ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza? Oprócz niezbędnej infrastruktury, jak kosze na śmieci, ławki, słupy oświetleniowe czy stojaki na rowery, staną na jej szlaku także stoły edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, skarbnice wiedzy, fotopstryki służące do robienia zdjęć umieszczając głowę w otworach czy kolorowe rzeźby zwierząt i elementów przyrody. – Ścieżka edukacyjna zostanie podzielona na kilka tematycznych przystanków. W każdym z nich młodsi i starsi odkrywcy będą mogli przeprowadzać liczne eksperymenty i grać w gry plenerowe – informuje wójt.

Ścieżka pełna atrakcji dla najmłodszych
Idący ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą napotkają na swojej drodze liczne przyrządy służące do eksperymentów ze światłem. Do ich dyspozycji zostanie oddany kompas, zegar słoneczny, urządzenie do tworzenia filmowych, poklatkowych animacji. Ponadto zamontowane będą: siatka dyfrakcyjna, bliźniacze lustra, panel sensoryczny, peryskop i urządzenie do pisania lustrzanego.

Miłośnicy i obrońcy przyrody na trasie ścieżki znajdą dla siebie mnóstwo rozrywek. Będą mogli zagrać w grę terenową „Leśna skocznia” lub gry edukacyjne „Tropiciel” czy „Wrzutki”. Staną tu także labirynt XXL, edukacyjne mrowisko i kretowisko oraz koło wiedzy i urządzenie do lekcji dendrologii. Wielbiciele gry w Twistera będą mogli prowadzić rozgrywki w specjalnie przygotowanym miejscu wraz z niezbędnymi przyrządami. Najmłodsi odkrywcy z pewnością chętnie będą przemierzać sensoryczną ścieżką zmysłów.

Ta część ścieżki dydaktycznej z pewnością przyciągnie tłumy najmłodszych odkrywców, dla których zabawa z wodą zawsze jest nie lada atrakcją. Do ich dyspozycji zostaną oddane: tęczowa armata, doświadczalne rury deszczowe, peryskop z wirem i akwedukt. Powstanie tu także zbiornik wodny z urządzeniami doświadczalnymi: spiralą Archimedesa, pompą i młynem wodnym, a także kołem łopatkowym. Spragnieni po wyczerpującej zabawie będą mogli napić się czystej wody ze zdroju wody, w którym przewidziano także poidełko dla zwierząt. Dopełnieniem wodnego świata będzie urokliwe oczko wodne.

Ścieżka gotowa już w 2019 roku?
Jednym z elementów przystanku będzie hotel dla owadów. Ponadto staną tu także przeróżne urządzenia do zabawy piaskiem. Zamontowane zostaną: żuraw, sita do ziaren, stoliki do pieczenia chleba i innych zabaw, mieszadło i żarno do mielenia zbóż.
Miłośnicy literatury również znajdą tu swoje miejsce. Oblęgorek słynie z historycznych powiązań z wielkimi pisarzami: Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem. Przystanek będzie jednocześnie miejscem relaksu i obcowania z literaturą. Zostanie tu wybudowana altana edukacyjna.

Budowa ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej będzie kosztowała prawie 3 miliony złotych. Na realizację tej inwestycji gmina Strawczyn już pozyskała dofinansowanie w wysokości 85 procent wszystkich kosztów. Pochodzi ono z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. – Szacujemy, że ścieżka zostanie oddana do użytku w 2019 roku – kończy wójt Tadeusz Tkaczyk.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



EUROJACKPOT 13.04.2018 - SPRAWDŹ LICZBY]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie