Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W odkrywaniu tajemnic Fałkowa z pewnością pomoże Ci ta książka

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
„Z dziejów dawnego Fałkowa” to niedawno wydana ciekawa książka autorstwa regionalisty i historyka amatora, Konrada Muchy, która opisuje historię tej miejscowości od średniowiecza do 1945 roku. To pozycja "must have" dla każdego, choć trochę interesuje się dziejami gminy Fałków.

Praca nad książką, trwała prawie 10 lat. - W Fałkowie od dawna nie mieszkam, ale zawsze kiedy mijam tabliczkę z napisem "Fałków" serce zaczyna mocniej bić, a każda wizyta na ulicy Zamkowej przenosi mnie w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Między innymi ten sentyment spowodował, że projekt pod tytułem "książka o Fałkowie" udało mi się zrealizować - mówi mówi Konrad Mucha i swoją książkę poleca tym wszystkim, dla których przeszłość Fałkowa nie jest obojętna. - Zapewniam, że wielu czytelników odnajdzie w niej nazwiska swoich przodków - dodaje.

Od lewej: Konrad Mucha oraz Krzysztof Cichowski, potomek Henryka Cichowskiego, przemysłowca i właściciela Skórnic w gminie Fałków.
Od lewej: Konrad Mucha oraz Krzysztof Cichowski, potomek Henryka Cichowskiego, przemysłowca i właściciela Skórnic w gminie Fałków. Aneta Ambroziak/Dzień Dobry Fałków

Książkę recenzował profesor UJK, Jerzy Gapys. Czytamy w niej między innymi:

Książka „Z dziejów dawnego Fałkowa” to publikacja historyka-pasjonata, która dopełnia obraz przeszłości Małej Ojczyzny - Fałkowa. Jest to klasyczne dzieło historii regionalnej, która pod mianem mikrohistorii zyskuje dziś coraz bardziej na znaczeniu. Autor w oparciu o szeroką bazę źródłową daje czytelnikowi bogato ilustrowaną panoramę dziejów Fałkowa do 1945 roku. Z kart książki poznajemy między innymi właścicieli Fałkowa, dzieje parafii, poczet burmistrzów, wójtów, proboszczów i organistów. Z zainteresowaniem śledzimy rozwój rzemiosła, przemysłu i handlu oraz dzieje organizacji społecznych takich jak na przykład straż pożarna. Autor przybliża też życie kulturalne i rozwój szkolnictwa w lokalnej społeczności.

Na uwagę zasługuje też skatalogowanie w książce miejscowych zabytków, których obfitość może zadziwiać. Trudno więc nie zauważyć, że praca jest wielowątkowa i w znacznej części ukazuje lokalne dzieje na szerszym tle historycznym.

Niekwestionowaną zaletą książki jest przebogata warstwa faktograficzna, bogactwo źródeł, aparat naukowy i materiał ikonograficzny. Ogromne nagromadzenie wiedzy nadaje pracy charakter wręcz encyklopedyczny i zapewne zainteresowani będą sięgać często po tę jedną z pierwszych prób monograficznego opracowania dziejów Fałkowa.

My również polecamy książkę Konrada Muchy. Jeśli Twoja rodzina jest historycznie związana z Fałkowem, jest duża szansa, że w książce znajdziesz o niej wzmiankę. A może nawet zdjęcie, których w monografii jest bardzo dużo.

Konrad Mucha, absolwent historii na ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Regionalista, historyk amator. Wolny od pracy czas lubi spędzać na pieszych wędrówkach po Bieszczadach, Beskidach. Lubi też zapuszczać się w ruiny zamków w jurze krakowsko-częstochowskiej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie