Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostojowie świętowano 25-lecie parafii świętego Alojzego Orione. Odsłonięto pomnik Świętej Rodziny. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Biskup Marek Solarczyk odbiera dary dla parafii od przedstawicieli gminy Suchedniów.
Biskup Marek Solarczyk odbiera dary dla parafii od przedstawicieli gminy Suchedniów.
W niedzielę 15 maja w Ostojowie w gminie Suchedniów obchodzono jubileusz 25 - lecia istnienia parafii pod wezwaniem świętego Alojzego Orione. Uroczystą Mszę Świętą odprawił biskup radomski Marek Solarczyk, po nabożeństwie odsłonięto rzeźbę przedstawiającą Świętą Rodzinę.

Kościół w Ostojowie o godzinie 11 był pełen wiernych, były też poczty sztandarowe Rycerzy Kolumba, strażaków - ochotników i delegacja gminy Suchedniów. Na początku przypomniano historię parafii, którą erygowano w 1997 roku. Wcześniej, w latach 1988-1992 wybudowano kościół, staraniem księdza Augustyna Rymarczyka, przy pomocy księdza infułata Józefa Wójcika. Datki na budowę świątyni składali też włoscy katolicy. Konsekracji kościoła dokonał w 1992 roku kardynał Józef Glemp. Nabożeństwo poprowadził biskup radomski Marek Solarczyk, wygłosił też homilię. Następnie złożono dary dla kościoła. Po Mszy Świętej odsłonięto ufundowany przez parafian i przyjaciół parafii pomnik, przedstawiający Świętą Rodzinę.

Parafia, prowadzona przez księdza proboszcza Sławomira Molendowskiego działa bardzo prężnie, organizuje wiele wydarzeń religijnych i kulturalnych, liczi są ministranci i psalmistki, oraz Rycerze Kolumba. Na nabożeństwa do Ostojowa przyjeżdżają wierni z sąsiednich parafii. W samej świątyni znajdują się relikwie świętych Jana Pawła II, Faustyny i Alojzego Orione, patrona parafii.

Alojzy Orione urodził się w północnych Włoszech 23 czerwca 1872 roku, był uczniem świętego Jana Bosco. Jako kapłan zajmował się pomocą najuboższym, ale też działalnością misyjną. Jego mottem było „Czyńcie dobrze wszystkim, czyńcie dobrze zawsze, źle nigdy i nikomu”. Ksiądz Orione kochał Polskę i Polaków, w 1939 roku po napaści Niemiec na nasz kraj, publicznie całował biało - czerwoną flagę, którą potem zawiesił w swoim pokoju (wisi tam do dziś). Zmarł 12 marca 1940 roku. Jego ciało, znajdując się w nienaruszonym stanie po pierwszej ekshumacji w 1965 roku, zostało umieszczone w sanktuarium Matki Bożej Czuwającej w Tortonie. 16 maja 2004 roku Alojzy Orione został kanonizowany.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie