Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu badają dzieci pod kątem nowotworów

Redakcja
Od piątku do niedzieli, w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzone są badania w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. Łącznie przebadanych zostanie około 200 najmłodszych mieszkańców miasta. Chętnych było dziesięć razy więcej.

Ambulans fundacji pojawił się w Ostrowcu już po raz drugi, za sprawą radnych z klubu Komitetu Jarosława Górczyńskiego, którzy nie tylko zaprosili lekarzy, ale sami przez trzy dni pełnią rolę wolontariuszy, pomagając w przeprowadzeniu badań.

Wykonują je radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. U dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej,a u chłopców dodatkowo moszny. Pozwala to zdiagnozować choroby nowotworowe we wczesnym stadium. Udowodniła to poprzednia edycja akcji, po której kilkadziesiąt dzieci trafiło pod opiekę specjalistów.

- Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest profilaktyka i dobro dzieci. W ubiegłym roku akcja ta cieszyła się ogromną popularnością, podobnie jest teraz. Zawsze popieramy tego typu inicjatywy, pomimo tego, że służba zdrowia nie leży w gestii gminy. Ważne jest to, że świadomości jak ważna jest profilaktyka rośnie w naszym społeczeństwie – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.

Z budżetu gminy na przeprowadzenie akcji przeznaczono około 14 tysięcy złotych. Są to koszty związane wyłącznie ze sprowadzeniem ambulansu do Ostrowca.

– Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka – mówi radna Joanna Pikus, jedna ze współorganizatorek akcji.- Mamy dużo pracy, ale jest to praca bardzo przyjemna i dająca ogromną satysfakcję.

Razem z przewodniczącą Rady Miasta Ireną Rendudą – Dudek, przyjmowała zgłoszenia od rodziców, którzy chcieli przebadać swoje dzieci. Chętnych było dużo więcej, niż możliwości. W czasie trzech dni lekarze przebadają 210 dzieci, zgłoszeń zaś było około 2 tysięcy.

– Wielu rodziców chce przebadać swoje dzieci dla pewności, że są zdrowe. Wyniki badań otrzymują na piśmie bardzo szybko, co też jest ważne – mówi Albert Matera, radiolog za Szpitala Dziecięcego w Lublinie. - Oczywiście są przypadki wykrycia nowotworu, wówczas dziecko zostaje objęte opieką. Rodzic nie pozostaje sam, a mały pacjent kierowany jest do ośrodków onkologicznych i tam wdrażane jest odpowiednie leczenie.

W związku z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, prezydent miasta nie wyklucza kolejnej tego typu akcji.

ZOBACZ TAKŻE:
Lekarz z Jasła oszukiwał na egzaminie

(Źródło:Źródło:nowiny24.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie