Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu dłużnicy będą eksmitowani do kontenerów socjalnych!

Anna ŚLEDZIŃSKA
sxc.hu
Władze Ostrowca szykują zmiany. Eksmisje do baraków planowane są już w przyszłym roku. Na peryferiach powstanie "konterenerowe miasteczko".

Mieszkańcy Ostrowca mający wyroki eksmisyjne, mogą już w przyszłym roku trafić z zadłużonych mieszkań do kontenerów socjalnych. Wzrosną też czynsze w lokalach komunalnych.

W każdej z trzech spółdzielni mieszkaniowych w Ostrowcu, zaległości mieszkańców z tytułu nie płaconych czynszów wynoszą po kilka milionów złotych. Podobna sytuacja jest w Ostrowieckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Wielu dłużników czuje się bezkarnych i nawet nie próbuje spłacać swoich długów czy szukać innych rozwiązań problemu.

DO KONTENERA ZA KARĘ, A NIE W NAGRODĘ

W całym mieście na realizację czeka około 200 wyroków eksmisyjnych. Nie można ich wykonać, bo gmina nie jest w stanie zapewnić dla spółdzielni lokali zastępczych. W przyszłym roku ma się to zmienić.

- W tej chwili nie stać nas na budowie bloków socjalnych- nie ukrywa prezydent Jarosław Wilczyński.- Do tego system prawny jest tak skonstruowany, że bierze w obronę tych, którzy notorycznie nie płacą czynszów. Na szczęście problem w końcu dostrzegli posłowie i już trwają prace nad zmianami w ustawie o ochronie lokatorów. Niech prawo zacznie bronić tych, którzy uczciwie płacą i często utrzymują zadłużonych sąsiadów.

Drastyczną, ale skuteczną metodą na notorycznych dłużników ma być ustawione na peryferiach "kontenerowe miasteczko", gdzie trafią najwięksi dłużnicy. Baraki z pełnym węzłem sanitarnym, czego wymagają przepisy, i tak mogą mieć dużo lepszy standard niż niejeden lokal socjalny w Ostrowcu, choćby w dzielnicach Gutwin czy Częstocice. Ale prezydent nie chce pozostawiać złudzeń.

- To nie może być nagroda, nowy kontener za to, że ktoś przez 15 lat nie płacił czynszu- mówi Jarosław Wilczyński.- Taki lokal nie może zachęcać do pozostania w nim na stałe. Ma być tylko przejściowym rozwiązaniem.
BĘDZIE DROŻEJ I TRUDNIEJ

Do szukania nowych form działania w sferze mieszkaniowej, zmusiła Urząd Miasta między innymi kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Mimo ogólnej oceny pozytywnej, postawiono kilka wytycznych, które gmina musi wykonać. Najbardziej dotkną mieszkańców oczywiście podwyżki.

- Jednym z zarzutów kontroli są zbyt niskie czynsze w lokalach gminnych. Będziemy musieli je podnieść- zapowiada Jarosław Wilczyński.- Konieczna będzie też weryfikacja dochodów najemców lokali gminnych, a umowy będą w przyszłości zawierane najwyżej na kilka lat. Gmina nie może dawać mieszkań, a jedynie wynająć je na okres przejściowy osobom w trudnej sytuacji materialnej. To również mają dokładnie regulować nowe przepisy.

Obecnie lista oczekujących na mieszkania komunalne liczy około tysiąca osób. Dla części miejsce znalazłoby się na pewno w lokalach, z których nie ma gdzie eksmitować dłużników. Już w przyszłym roku ma się to zmienić, a w tej chwili trwa wyliczanie, czy bardziej opłaci się kontenery kupić, czy wydzierżawić oraz szukanie dogodnego miejsca do ich ustawienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie