Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 7 lipca

OPRAC.:
Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 7 lipca
W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 7 lipca Starostwo Powiatowe Ostrowiec
W poniedziałek, 5 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 7 lipca.

644 mężczyzn i 19 kobiet stanie przed wojskowa komisją lekarską. W inauguracji wydarzenia uczestniczył wicestarosta Andrzej Jabłoński, który zaznaczył, że w tym roku wezwanie otrzyma około 700 osób z terenu powiatu, głównie mężczyzn urodzonych w 2004 r., ale także w latach wcześniejszych czyli 1999-2003, którym do tej pory nie przyznano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wzywane mogą być także kobiety, które posiadają umiejętności potrzebne w wojsku. 

Kwalifikacja potrwa do 7 lipca 2023 roku.

Każdego roku wezwanie przed komisje lekarskie dostaje tzw. rocznik podstawowy, czyli mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (tym razem jest to rocznik 2004), a także:
•    mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
•    osoby urodzone w latach 2002–2003, które otrzymały kategorię zdrowia B;
•    kobiety urodzone w latach 1999–2004, mające wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku naukę w określonych specjalnościach i kierunkach, w tym lekarskim, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii;
•    osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata bez orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Powiatowa Komisja Lekarska ma swoją siedzibę w budynku Akademii Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego przy ulicy Akademickiej 12 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej członkowie pracują od poniedziałku do piątku, od godziny 8.
Każdego czeka podstawowe badania lekarskie, w tym pomiar ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku oraz postawy. Ci, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności wziąć udział w dodatkowych badaniach. Kolejnym etapem kwalifikacji jest rozmowa z przedstawicielem wojskowego centrum rekrutacji, który – na podstawie m.in. orzeczenia lekarskiego i kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej – zdecyduje o przeznaczeniu (lub nie) do odbycia czynnej służby wojskowej i wręczy książeczkę wojskową. Ci, którzy pozytywnie przejdą kwalifikację, zostaną po 14 dniach przeniesieni do rezerwy. Wyjątkiem będą osoby z kategorią B, czyli z orzeczoną czasową niezdolnością do służby. Oni w kolejnych latach ponownie będą musieli stanąć przed komisją. Nowością w tym roku jest dodatkowe badanie psychologiczne.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto