W piątek otwarcie wspaniałego placu zabaw w Zagnańsku. Jego...

  W piątek otwarcie wspaniałego placu zabaw w Zagnańsku. Jego hitem będzie starty parowóz (WIDEO, zdjęcia)

  /bb/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ostatni parowóz, który jeździł po wąskich torach Świętokrzyskiej Kolei Leśnej, został odnowiony i stanął na torach w…środku nowego, pięknego placu zabaw. Jego otwarcie już w piątek 6 września w samo południe.
  [galeria_glowna]

  Parowóz wyprodukowano go w 1955 roku w fabryce lokomotyw imienia Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie. To tam dostał oznaczenie 1131-55 Ty. Przez 23 lata jeździł po torach kolei leśnej Ośrodka Transportu Leśnego Zagnańsk, czyli Świętokrzyskiej Kolei Leśnej. W 1978 roku kolej zlikwidowano i parowóz, będący ostatnim sprawnym, kursującym po niej egzemplarzem, stał się zabytkiem.

  - Mógł być jednak w dalszym ciągu eksploatowany, bo stopień jego zużycia spokojnie na to pozwalał - mówi Bartosz Kozak, autor książki "Zagnańskie kolejki wąskotorowe". - Ale umiejscowiono go przed budynkami dawnego Ośrodka Transportu Leśnego w Zagnańsku, w pobliżu tamtejszego tartaku, przy ulicy Kieleckiej 5. Stał tam jako pomnik przez 35 lat - dodaje.

  W kwietniu tego roku, niedługo po tym, jak stał się własnością gminy Zagnańsk, został sprzed Ośrodka zabrany. Po czterech miesiącach, znów można go podziwiać. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo został odnowiony tak, że prezentuje się jakby wyjechał niedawno z fabryki.

  - Został umiejscowiony w północno-wschodniej części nowobudowanego placu zabaw. Dlatego, że tam parowóz jest lepiej wyeksponowany niż w miejscu, gdzie stał wcześniej. Poza tym znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tartaku, z którym się kojarzy - podkreśla Szczepan Skorupski, wójt gminy Zagnańsk.

  Odbiór placu zabaw w który znajdują się części dla dzieci młodszych i starszych a także skatepark miał miejsce we wtorek, trzeba był jeszcze poprawki, dlatego oficjalne otwarcie zaplanowano na piątek 6 września o godzinie 12. Potem dzieci będą się już mogły tu bawić bez ograniczeń.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  tw_kolejofil

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]