Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek ulicami Kielc przejdzie Orszak Trzech Króli. Biskup Marian Florczyk: "Chcę aby orszak był znakiem wielkiej wspólnoty"

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W piątek, 6 stycznia ulicami Kielc przejdzie Orszak Trzech Króli. Barwny pochód wyruszy spod Wojewódzkiego Domu Kultury, aby dotrzeć na uroczystą mszę świętą do bazyliki katedralnej i plac Jana Pawła II. W tym roku, w rolę Mędrców ze Wschodu wcielą się: marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wiceprezes Łomża Industria Kielce Tadeusz Dziedzic i uchodźca z Ukrainy Oleg Sakajev. Podczas środowej konferencji prasowej, inicjator orszaku ksiądz biskup Marian Florczyk powiedział, że zależy mu na tym, aby tegoroczny orszak był znakiem wspólnoty.

Orszak Trzech króli przejdzie ulicami Kielc. Będzie barwnie i śpiewnie

W piątek, 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego - święto Trzech Króli. Tego dnia ulicami Kielc przejdzie Orszak Trzech Króli. Od godziny 12 na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury rozpocznie się formowanie orszaku. Wymarsz w stronę bazyliki katedralnej o godzinie 12.30

O godzinie 13 w kieleckiej katedrze odprawiona zostanie msza święta celebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka.

Po zakończeniu mszy królowie wraz ze swymi orszakami złożą pokłon i ofiarują dary Jezusowi. Uroczystość zakończy wspólne śpiewanie kolęd na placu świętego Jana Pawła II.

"Pragnę, aby orszak był znakiem wspólnoty"

W środę, 4 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja prasowa dotycząca tegorocznego orszaku. Ksiądz biskup Marian Florczyk, inicjator Orszaków Trzech Króli w Kielcach, przypomniał o ich historii w mieście.

- Tradycja orszaków w Polsce nie jest tradycją długą. W 2010 roku została podjęta decyzja przez prezydenta, że 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy. Kiedyś, będąc poza Polską na Zachodzie, w niektórych krajach spotkałem się z tym, że tego dnia obchodzone są orszaki królewskie. W 2011 roku był to pierwszy dzień wolny i wówczas razem z grupą osób śpiewających "A nam się chce" poszliśmy na Plac Artystów i zaczęliśmy śpiewać. Zaczęło gromadzić się dużo ludzi, w następnym roku podobnie, a później poprosiłem o współpracę Wojewódzki Dom Kultury, który przyjął to bardzo chętnie. A dziś te orszaki w Polsce są bardzo popularne

- przyznał ksiądz biskup Marian Florczyk.

Ksiądz biskup dodał, że bardzo chciałby, aby i w tym roku orszak był świętem - świętem szczególnie dzieci, a także wyrazem wielkiej wspólnoty.

Orszak Trzech Króli to wielka integracja

Ksiądz Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy Diecezji Kieleckiej przyznał, że orszak to wielka integracja różnych środowisk.

- To wielka integracja rodzin całej diecezji. Myślę, że ten rok jest wyjątkowy, bo po pandemii chcemy na nowo się spotkać. Tym szczególnym celem będzie bazylika katedralna, gdzie Trzej Królowie wraz z wiernymi znajdą Jezusa, gdzie będzie sprawowana msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka, po czym później udamy się na plac świętego Jana Pawła II, i tam Trzej Królowie złożą dary. W tym roku poprosiliśmy, by w role Mędrców ze Wschodu wcieliły się następujące osoby: pan Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, pan Tadeusz Dziedzic - wiceprezes klubu Łomża Industria Kielce oraz uchodźca z Ukrainy pan Oleg Sakajev. To będzie też szczególny czas, kiedy będziemy modlić się o pokój na Ukrainie i na świecie

- mówił podczas konferencji ksiądz Łukasz Zygmunt.

- Chcemy, by różne środowiska kieleckie, środowiska ziemi świętokrzyskiej złączyły się w jedno. Dlatego zapraszamy zespoły ludowe, grupy rekonstrukcyjne, służby, Ochotnicze Straże Pożarne, czy też innych, którzy chcieliby włączyć się w ten wielki orszak - dodał rzecznik diecezji.

Do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli zaproszeni są wszyscy, a szczególnie dzieci.

- Zachęcamy, by dzieci przebrały się w stroje pasterzy, aniołów, królów, byśmy w taki radosny, kolorowy sposób mogli ten dzień świętować. W tym roku o oprawę muzyczną zadba kieleckie seminarium, klerycy, którzy będą nam pomagać w śpiewie, w kolędowaniu. A na koniec, po błogosławieństwie, każde z maluchów otrzyma słodki upominek. Dlatego zachęcamy, by ten dzień był takim dniem wielkiej radości, wielkiej wspólnoty, by nie brakło nas pod bazyliką katedralną na placu świętego Jana Pawła II 6 stycznia, w ten najbliższy piątek - dodał na koniec ksiądz Łukasz Zygmunt.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie