Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w Kielcach spotkanie w „Żywej bibliotece” z wyjątkowymi ludźmi

Lidia Cichocka
Każdy człowiek jest nienapisaną książką i na spotkanie z takimi, „żywymi książkami” zapraszają Centrum Wolontariatu i Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. W piątkowe popołudnie na czytelników czekać będzie 11 „książek”.

Piątkowe spotkanie w „Żywej bibliotece” będzie czwartym organizowanym w Kielcach. Barbara Biskup nie ma wątpliwości, że takie spotkania są potrzebne - każda z książek to człowiek z grup zagrożonych wykluczeniem.

– Ci ludzie ze względu na swój wygląd, stan, orientację spotykają się z różnymi zachowaniami, z brakiem akceptacji – wyjaśnia Barbara Biskup, wiceprezes Centrum Wolontariatu. - W trakcie spotkania z czytelnikiem, tak jak książka odpowiadają na pytania, mówią kim są, co czują, z jakimi zachowaniami się spotykają, jak sobie radzą. Poznanie, rozmowa z tymi „innymi” jest najlepszym sposobem na rozbijanie stereotypów, nieufności, lęków.

Do tej pory w role książek wcieliło się kilkadziesiąt osób. - Najbardziej rozmów obawiały się osoby o homoseksulanej orientacji, muzułmanin, ale okazało się, że niepotrzebnie. Rozmowa w cztery oczy, w przeciwieństwie do anonimowości w internecie, nie zachęca do agresji – mówi Biskup. - Zresztą „Żywa biblioteka” ma swój regulamin: książki nie można obrażać i trzeba ją zwrócić w dobrym stanie dla kolejnego czytelnika. Jedno „wypożyczenie” trwa kilkanaście minut, to orientacyjny czas rozmowy.

Rozmówców trzeba wybierać, bo ze wszystkimi nie zdąży się porozmawiać. W tym roku książek jest 11. Są to osoby z problemami natury psychicznej, dwie kobiety po próbie samobójczej. Z nimi można porozmawiać o wychodzeniu z emocjonalnej zapaści, o radzeniu sobie z emocjami i znalezieniu sensu w życiu. Jedna z nich pracuje dzisiaj pomagając innym złapać równowagę, działać i być szczęśliwym. Będzie osoba z Zespołem Aspergera, ktoś, kto doświadczył kryzysu psychicznego i leczył się w szpitalu psychiatrycznym. Będą także osoby niepełnosprawne, które na co dzień mierzą się z różnymi wyzwaniami, będą cudzoziemcy, którzy zdecydowali się osiąść w Kielcach. O tym dlaczego wybrali nasze miasto będą mówić obywatele Turcji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Ponieważ mają jeszcze problemy z polskim towarzyszyć im będą tłumacze.

Jedną z książek będzie – drag queen, mężczyzna przebierający się za kobietę, który wytłumaczy kim jest i jaki ma cel, jak sobie radzi z opiniami innych. Kolejnymi książkami będą: zadeklarowana feministka oraz dziewczyna, która interesuje się obrzędowością i tradycjami Słowian.

W czasie indywidualnych rozmów z „Żywymi książkami" będzie można porozmawiać o ich doświadczeniu, poglądach, aspiracjach życiowych i tym samym przełamać własne uprzedzenia, bądź stereotypy na ich temat.

Organizatorzy zapraszają w piątek, 20 września w godzinach 16 – 18 do siedziby Biura Wystaw Artystycznych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie