Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pińczowie stanął pomnik Józefa Piłsudskiego

Michał IMOSA
Najnowszy pińczowski pomnik stanął na skwerze przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Najnowszy pińczowski pomnik stanął na skwerze przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Irena Imosa
Został odsłonięty w 144 rocznicę urodzin marszałka. Popiersie czekało na ten dzień w prawie 80 lat.

Kilkuletnie działania Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego zostały uwieńczone sukcesem. W poniedziałek popiersie zostało odsłonięte.

Galę poprzedziło uroczyste nabożeństwo w intencji ojczyzny, które celebrował w kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty ksiądz kanonik Jan Staworzyński w asyście duchowieństwa. Przy tej świątyni umieszczona jest tablica upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w Pińczowie. Odsłonięta została 11 listopada 1998 roku w 80 rocznicę niepodległości Polski dzięki staraniom Stanisława Jaklewicza.

Na cokół po latach

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli w ślad za Młodzieżową Orkiestrą Dętą na skwer obok Pałacu Wielopolskich, gdzie na wysokim cokole stanęło popiersie Józefa Piłsudskiego dłuta Antoniego Piekoszewskiego. Mistrz wykonał tę rzeźbę w 1932 roku. Postać uwiecznioną w "pińczaku" przypomnieli zebranym Janusz Głąbiński, który w Pawłowicach w gminie Michałow stworzył małe muzeum z pamiątkami związanymi z Józefem Piłsudskim oraz Jerzy Puk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia. Głos zabrała także Wiesława Bednarska, której zasługi w urzeczywistnieniu pomnika są bezsprzecznie największe. Koszty wzniesienia pomnika pokryto z dotacji miejskich, powiatowych i darowizn. Wszystkim osobom i instytucjom, które wniosły ten wkład Wiesław Badnarska podziękowała w formie pięknych dyplomów i reprintów dokumentów związanych z postacią Józefa Piłsudskiego.

W szynelu i maciejówce

W imieniu trojga parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości obecnych na uroczystości głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec. Wszyscy zebrani obejrzeli także scenkę artystyczną w wykonaniu kieleckiego aktora Lecha Sulimierskiego, który ubrany w długi szynel i maciejówkę wcielił się w postać marszałka. Przy pomniku krótką modlitwę odmówił ksiądz kanonik Jan Staworzyński.

- Komitet bodowy powołaliśmy w 2005 roku. Dzisiaj jest wielki dzień - po wielu trudach osiągnęliśmy cel. W tym miejscu muszę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji zamierzenia - powiedziała nam Wiesława Bednarska.

W obecności pocztów sztandarowych i przy dźwiękach hymnu państwowego przedstawiciele władz samorządowych przecięli symboliczną wstęgę i rozległa się salwa armatnia. Liczne delegacje i osoby prywatne złożyły przy cokole wiązanki kwiatów w narodowych barwach. Pomnik stanął przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na granitowej tablicy przytwierdzonej do cokołu ozdobionego orłem widnieje napis: "Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu za odzyskanie niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli - Pińczowianie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie