Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Połańcu może powstać elektrownia atomowa! To jedna z rozważanych lokalizacji. Mówi o niej pełnomocnik rządu do spraw energetyki

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Połaniec jest wymieniany jako potencjalna lokalizacja na budowę elektrowni jądrowej
Połaniec jest wymieniany jako potencjalna lokalizacja na budowę elektrowni jądrowej Enea Połaniec
W Połańcu może powstać trzecia w Polsce elektrownia jądrowa. O takiej możliwości poinformował pełnomocnik rządu do spraw energetyki Mateusz Berger.

W Połańcu powstanie elektrownia atomowa?

Po 2040 roku w Polsce mają działać trzy elektrownie jądrowe. Pierwsza z nich ma powstać na Pomorzu, druga stanie w Pątnowie w województwie łódzkim. We wtorek, 7 lutego pełnomocnik rządu do spraw energetyki Mateusz Berger poinformował, że kolejna elektrownia może powstać w Połańcu.

Obecnie toczą się konsultacje środowiskowe z krajami ościennymi. Na razie idzie nam bardzo dobrze

- powiedział cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Mariusz Berger.

Pełnomocnik do spraw energetyki poinformował, że jedną z lokalizacji braną pod uwagę w sprawie budowy kolejnej elektrowni atomowej jest Połaniec. Przypomnijmy, że miasto i gmina jest uwzględnione w dokumencie Programu polskiej energetyki jądrowej przyjętym przez rząd w 2020 roku.

Elektrownia Połaniec jest największą elektrownią w południowo-wschodniej Polsce, a zarazem jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych elektrowni w naszym kraju. Mogłoby to być kluczowe jeżeli chodzi o budowę elektrowni jądrowej, ponieważ najlepszymi lokalizacjami są miejsca w pobliżu istniejących już dużych i nowoczesnych elektrowni cieplnych, które wyróżniają się zaawansowaną infrastrukturą.

Byłaby to wielka inwestycja i ogromy plus dla powiatu staszowskiego i całego regionu. Myślę, że przyczyniłaby się ona również do rozwoju innych inwestycji. Budowa takiej elektrowni atomowej, jako jednej z trzech w całej Polsce na pewno pozwoliłaby na utworzenie wielu miejsc pracy zarówno przy samej budowie, jak i już w późniejszym czasie. Mogłaby również wpłynąć na poszerzenie oferty edukacyjnej na terenie całego województwa. Pierwsze uczelnie w kraju już powoli wprowadzają studia na kierunku energetyka jądrowa, budowa takiej elektrowni w Połańcu mogłaby się przyczynić do ruszenia z takimi kierunkami kształcenia również w naszym regionie. Gdyby rzeczywiście padło na Połaniec, to na pewno pojawiłyby się pytania odnośnie kwestii bezpieczeństwa. Z pewnością byłyby one uzasadnione, jednak dzisiejsza technika tak poszła do przodu, że tych minusów byłoby o wiele mniej, niż społeczeństwo być może mogłoby się spodziewać

- powiedział staszowski starosta, Józef Żółciak.

Jeżeli chodzi o system energetyczny musimy patrzeć na rozwój. Wybiegając w przyszłość, to co daje nam moc światła czy wiatru, jak również wody, zapewnia różnorodność i bezpieczeństwo energetyczne. Każde źródło, które będzie dawać energię elektryczną w tym systemie energetycznym na pewno jest na plus. Budowa elektrowni jądrowej wpłynęłaby również na stabilność i utrzymanie miejsc pracy, jak również utworzenie nowych stanowisk. Elektrownie atomowe, mają inny, bardziej skomplikowany system zabezpieczeń, więc wymagałyby zapewne większej ilości ekspertów w tej dziedzinie

- dodał burmistrz Połańca, Jacek Nowak.

O możliwość budowy elektrowni atomowej w Połańcu spytaliśmy także, Eneę Połaniec. -

Grupa Enea w ramach transformacji energetycznej analizuje rozwój rozproszonej energetyki jądrowej, czyli zaangażowanie w mikro i małe reaktory jądrowe (SMR), które mogą znaleźć zastosowanie na przykład w lokalnym ciepłownictwie. Ewentualne plany budowy tak zwanego „dużego atomu” nie są rozpatrywane i realizowane przez Eneę. Enea nie jest też zaangażowana w proces wyboru lokalizacji w ramach programu polskiej energetyki jądrowej, który realizowany jest przez polskie władze - powiedziała rzeczniczka spółki

- Justyna Kosowicz.

Przypomnijmy, rząd już w ubiegłym roku zapowiadał, że planowana jest budowa trzech elektrowni atomowych w Polsce. Pod koniec 2021 roku wybrana została lokalizacja dla pierwszej elektrowni jądrowej - Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w województwie pomorskim. Jako potencjalne miejsce budowy kolejnej elektrowni brano pod uwagę miejsce wyczerpanych złóż węgla brunatnego w Koninie, albo Bełchatowie. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, a w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 Gigawatów.

Przewiduje się, że udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym, wraz ze wzrostem łącznej mocy zainstalowanej, w 2045 roku będzie wynosił 23-27 procent. Dodatkowo będzie trwał rozwój odnawialnych źródeł energii – do 2045 roku będą obejmowały one nawet 30-40 procent mocy zainstalowanej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie