Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Połańcu powstanie Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Instytucja będzie działać w niesamowitym budynku

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Tak będzie wyglądać budynek, w którym swoją siedzibę znajdzie Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Połańcu.
Tak będzie wyglądać budynek, w którym swoją siedzibę znajdzie Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Połańcu. archiwum
W Połańcu powstanie Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Będzie to miejsce spotkań dla stowarzyszeń. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczą budynku. Zwycięska propozycja prezentuje się niesamowicie.

- Funkcjonujące na ziemi połanieckiej organizacje pozarządowe odgrywają niezwykle ważną, nieocenioną rolę dla rozwoju lokalnej społeczności. Podmioty te realizują ważne cele społeczne, a charakterystyczną ich cechą jest wielobranżowość – prowadzą swoją działalność w różnych dziedzinach i obszarach. Najczęściej są to działania edukacyjne, ale także z zakresu kultury i sztuki czy sportu, turystyki i rekreacji. Poprzez swoje liczne działania zachęcają społeczność do aktywnego udziału w licznych realizowanych inicjatywach, a przyjezdnych gości do korzystania z walorów i uroków przyrodniczo-kulturowych, jak również atrakcji położonych na obszarze gminy - mówi burmistrz Jacek Tarnowski.

Aby zapewnić organizacjom lepsze warunki do funkcjonowania, samorząd Połańca podjął działania na rzecz utworzenia Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Byłaby to siedziba nie tylko dla organizacji pozarządowych, które nie posiadają miejsca spotkań, ale także dla nowopowstałych grup społecznych.

- W ramach programu rewitalizacji podjęte zostaną starania mające na celu modernizację i zagospodarowanie budynku dawnej spółdzielni inwalidów przy ulicy Staszowskiej w Połańcu - mówi Jacek Tarnowski.

W grudniu 2017 roku kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP na zlecenie miasta i gminy Połaniec ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Konkurs miał jeden etap. Przedstawione koncepcje obejmowały rozbudowę, przebudowę i nadbudowę budynku istniejącego dawnej spółdzielni inwalidów wraz z zagospodarowaniem terenu. - Głównym celem opisywanej inicjatywy było wyłonienie koncepcji architektonicznej, najlepszej pod względem funkcjonalno – użytkowym oraz kompozycyjnym z uwzględnieniem kontekstu istniejącego zagospodarowania obszaru i jego otoczenia - mówi Jacek Tarnowski.

Liczba projektów, które przesłano na konkurs, przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do udziału w konkursie przystąpiło 16 pracowni architektonicznych. Wyłonienie najlepszego rozwiązania nie było łatwe.

Obrady sądu konkursowego nad wyłonieniem najlepsze koncepcji trwały do późnych godzin wieczornych.
Drugie miejsce w konkursie oraz nagrodę w wysokości czterech tysięcy złotych przyznano pracy autorstwa pracowni architektonicznej ARCHIMENTAL Jerzy Ciba, Janusz Ochota z Bytomia.

Pierwsze miejsce natomiast zajęła koncepcja architektoniczna Pracowni Architektury Witold Sienkiel z Żywca. Tym samym do zwycięzców trafiła nagroda w wysokości sześciu tysięcy złotych oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki.

- Przyznając pierwsze miejsce zwrócono uwagę przede wszystkim na poprawnie rozwiązaną funkcję w pełni zgodą z oczekiwaniami zawartymi w regulaminie konkursu oraz na czytelność i prostotę formy architektonicznej. Sąd konkursowy docenił otwarcia widokowe, szacunek do zastanej tkanki miejskiej oraz powiązanie z otaczającą zielenią. Nie umknął uwadze również fakt, że zwycięscy w swojej koncepcji świadomie nawiązali do lokalnej zabudowy historycznej, dokonane poprzez użycie cegły na elewacjach budynku - podkreśla Jacek Tarnowski.

- Przeprowadzony konkurs architektoniczny pozwolił wyłonić projekty najlepszych budynków i dostarczył wielu odpowiedzi na ten sam problem, umożliwiając tym samym wybór najlepszego rozwiązania, spośród zgłoszonych propozycji. Rozwiązania konkursowe utworzyły wiele propozycji, pozwalając ocenić złożoność problematyki konkursu i dokonać trafnego wyboru. Biorąc pod uwagę popularność jaką cieszył się konkurs widać, ze efekty tak przyjętej formuły są bardzo dobre, a możliwości bardzo szerokie, co w przypadku tej inicjatywy oraz kolejnych tego typu działań podejmowanych przez gminę Połaniec będą niezwykle pomocne przy ich realizacji - dodaje burmistrz Jacek Tarnowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie