Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce są już skowronki! Jak ptaki reagują na zmiany klimatu? Opowiada ornitolog Włodzimierz Szczepaniak

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Klimat się zmienia. Świadczą o tym wieloletnie obserwacje ornitologów. Coraz rzadziej przylatują do nas ptaki z dalekiej Północy, za to nasze znacznie częściej zostają w kraju na zimę.

Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody każdej zimy organizuje liczenia ptaków. Po co się to robi?
Robimy to w ramach ogólnopolskiego monitoringu zimowania ptaków wodnych. Wyniki są gromadzone w bazie. Specjaliści je analizują i na ich podstawie są w stanie określić trendy w przyrodzie. Zimowe liczenia nasze towarzystwo prowadzi już od 36 lat. Pracujemy nad książką, która będzie podsumowaniem dotychczasowych badań ptaków w świętokrzyskim.

Jak się prowadzi liczenia?
Każdego roku w styczniu badamy doliny rzeczne. Ornitolog wędruje wzdłuż wybranej rzeki i notuje wszystkie obserwacji ptaków objętych liczeniem. Skupiamy się na ptakach wodno - błotnych i drapieżnych. Obserwacje zaznaczane są na mapach i przekazywane do bazy danych. Dodam, że w ramach zimowych liczeń do tej pory przeszliśmy ponad 17 tysięcy kilometrów.

W Polsce są już skowronki! Jak ptaki reagują na zmiany klimatu? Opowiada ornitolog Włodzimierz Szczepaniak

Można już wyciągnąć jakieś wnioski?
Coraz więcej ptaków zostaje na zimę w Polsce. Na przykład łabędzie nieme, płaskonosy, dzikie gęsi. Rzadko, ale regularnie zimują u nas bąki. Dość często obserwujemy czaple białe. Rośnie liczebność bielików, jest w świętokrzyskim kilka par lęgowych, zimą stosunkowo łatwo można spotkać koczujące bieliki. Podczas tegorocznych liczeń zaobserwowaliśmy 25 osobników. Coraz więcej jest też kormoranów. Jeszcze kilka lat temu spotykało się pojedyncze osobniki, w tym roku było ich aż 400. Widać też wyraźnie, że coraz więcej żurawi nie odlatuje do ciepłych krajów, tylko zimują u nas.

Klimat łagodnieje. Jak reagują na to ptaki?
Lęgnące się w Polsce coraz częściej nie odlatują , za to w ostatnich latach nie przylatują do nas jemiołuszki, których mnóstwo przylatywało do nas z Rosji. Były lata, że w samych Kielcach zimowało kilka tysięcy sztuk. W tym roku nie było ani jednej. To efekt ocieplenia klimatu. Za to zaobserwowaliśmy 18 myszołowów włochatych, które przylatują z północy. Były też widziane błotniaki zbożowe, które są coraz rzadszym gatunkiem lęgowym w Polsce, a w naszym regionie nie gniazduje od lat.

Wiele osób pasjonuje się u nas ornitologią?
Niestety, to świetne hobby nie jest zbyt popularne. W świętokrzyskim obserwowaniem ptaków zajmuje się kilkadziesiąt osób. 20 - 30 osób bierze udział w naszych badaniach. Zapraszamy do naszego towarzystwa wszystkich chętnych. Pomożemy w rozwijaniu pasji i zdobywaniu wiedzy o ptakach, można wraz z nami jeździć na wyprawy ornitologiczne. Kontakt do nas można znaleźć w internecie.

Ptaki czują już wiosnę?
W Polsce są już skowronki, ale nie wiadomo, czy wróciły do kraju, czy zimowały. Już słychać wiosenny śpiew sikor bogatek. Niebawem wiosna zawita. Skowronki i czajki to pierwsi zwiastuni wiosny. Jaskółki przylatują dopiero pod koniec marca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie