Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek Światowy Dzień Otyłości. Eksperci wyjaśniają dlaczego to niebezpieczna choroba

Izabela Mortas
W poniedziałek, 24 października, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji w stolicy regionu odbędą się akcje profilaktyczne promujące zdrowy tryb życia.

W Polsce z problemem otyłości boryka się ponad 80 tysięcy osób. Nadwagę ma co drugi dorosły Polak i co trzecie dziecko. Jak informuje Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, najnowsze doniesienia naukowe potwierdzają, że epidemia otyłości wcale nie zwalnia, lecz szybko narasta na całym świecie. Według raportu opublikowanego przez czasopismo „Lancet” występowanie otyłości na świecie wzrosło już niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat. Jeśli obecne trendy się utrzymają, to w 2025 roku otyła będzie co piąta osoba dorosła na świecie. Co gorsze, problem narasta wśród polskich dzieci, które od kilku lat należą do grupy najszybciej tyjących w Europie.

W poniedziałek na akcje profilaktyczne zapraszają Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Expert Fitness w Kielcach. - Nadwaga i otyłość to obecnie najgroźniejsze choroby cywilizacyjne. Są czynnikami ryzyka wielu nowotworów złośliwych, między innymi raka piersi, trzustki, jelita grubego, gruczołu krokowego - mówi Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w lecznicy.

W godzinach 10-12 w holu głównym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie można bezpłatnie skorzystać z badania składu masy ciała z pomiarem tkanki tłuszczowej, pomiaru poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego. Dietetycy i specjaliści promocji zdrowia będą udzielali porad dotyczących zmian w stylu życia. Będzie również prowadzona nauka samobadania piersi na fantomach.

Z obchodami Światowego Dnia Otyłości związane będą także dzisiejsze prelekcje w Expert Fitness przy ulicy Szczecińskiej 1 w Kielcach, które odbędą się w godzinach 17-20. Bedą one prowadzone przez dietetyków, trenerów personalnych i fizjoterapeutów. O 17 Olga Chaińska, właścicielka Expert Fitness i Centrum Odchudzania odpowie na pytanie: „dlaczego nie mogę schudnąć?”, w kolejnych wykładach poruszone zostaną tematy wpływu otyłości na narząd ruchu człowieka, uczestnicy otrzymają mnóstwo inspiracji kulinarnych dotyczących przygotowywania zdrowych, pożywnych, a przy tym wspomagających odchudzanie soków warzywnych i owocowych. Rozmowy ze specjalistami połączone będą z degustacją zdrowych koktajli.

Nasze prelekcje dedykowane są przede wszystkim do osób, które wiecznie się odchudzają bez widocznych efektów. Są nieustannie na różnych, nieskutecznych, często też niezdrowych dietach - chudną kilka kilogramów, po czym za chwilę wracają do swojej wagi lub tyją jeszcze bardziej. Chcemy takim osobom wskazać, na czym polega prawidłowa dieta, jak zmienić styl życia, by na zawsze pożegnać się z takimi problemami. Powiemy sobie także, jakie mogą być konsekwencje ciągłych skoków wagi oraz otyłości, do jakich chorób i schorzeń mogą prowadzić. Część uwagi skupimy także na praktycznych wskazówkach dotyczących przygotowywania zdrowych soków, nauczymy, jak właściwie łączyć ze sobą warzywa i owoce w koktajlach - mówi Olga Chaińska.

W poniedziałek, 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Jakie błędy żywieniowe prowadzą do otyłości i czemu ta choroba jest tak niebezpieczna?

W poniedziałek Światowy Dzień Otyłości. Eksperci wyjaśniają dlaczego to niebezpieczna choroba

Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny: – Najczęstszą przyczyną otyłości jest zbyt duża podaż kalorii wraz z dietą w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Dodatkowo często współistnieje to ze znikomą aktywnością fizyczną. Żyjemy w ciągłym biegu, korzystamy z gotowych produktów wysoko przetworzonych, które są znacznie bardziej kaloryczne niż posiłki przygotowywane w domu. Gdy nie mamy czasu na posiłek, podjadamy przekąskę za przekąską. Widać to szczególnie w przypadku braku pierwszych śniadań. Częstym błędem jest też nieregularne jedzenie, duże odstępy między posiłkami skutkujące niekończącą się ucztą przed snem albo sięganiem po słodkości, które mylnie zaspokajają uczucie głodu. Problemem jest także zbyt duża ilość spożywanych słodkich napojów. Zdarza się, że pacjent mało je w ciągu dnia, nie pije wody, lecz dużo słodzonych kaw, napojów typu coca-cola.

W poniedziałek Światowy Dzień Otyłości. Eksperci wyjaśniają dlaczego to niebezpieczna choroba

Doktor nauk medycznych Katarzyna Krekora-Wollny, specjalista chorób wewnętrznych i metabolicznych: – Oczywiście im dłużej człowiek jest otyły, tym gorzej. Problem polega na tym, że dziecko z nadwagą w przyszłości rzadko będzie miało prawidłową masę ciała. Prawdopodobnie będzie dorosłym z nadwagą lub dorosłym z otyłością. Wynika to z kształtowania własnych, niewłaściwych nawyków, to także duży problem mentalny, który trudno przełamać. Ludzie otyli mogą w przyszłości rozwinąć szereg chorób metabolicznych, mają większą skłonność do cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia, nieprawidłowego poziomu cholesterolu, co sprzyja powstawaniu miażdżycy. U osób otyłych występuje też wyższe ryzyko chorób nowotworowych. Te, o których w takich przypadkach mówi się najczęściej, to rak jelita grubego i rak piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie