Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie kazimierskim można składać wnioski o dodatek węglowy. Zobacz jak uzyskasz wsparcie w swojej gminie

Maria Kwiecińska
Zobacz galerię zdjęć i sprawdź gdzie możesz złożyć wniosek o dodatek węglowy w swojej gminie.
Zobacz galerię zdjęć i sprawdź gdzie możesz złożyć wniosek o dodatek węglowy w swojej gminie.
W gminach powiatu kazimierskiego ruszył nabór wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Gospodarstwa domowe mogą wnioskować o wypłatę 3 000 złotych. Zobaczcie, jak ubiegać się o dodatkowe pieniądze i komu przysługują.

Ludzie tłumnie ruszyli do urzędów

W Kazimierzy Wielkiej nabór wniosków prowadzi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Jak informuje zastępca kierownika ośrodka Jolanta Rogala, petentów nie brakuje. Mieszkańcy zainteresowani uzyskaniem dodatku ustawiają się w kolejkach już od 7.30, kiedy ośrodek zaczyna pracę. Ostatni petenci są obsługiwani o 15.30.

- Wnioski o dodatek węglowy składają właściciele budynków zgłoszonych w centralnej ewidencji emisyjności budynków. W naszej Gminie ponad 4200 gospodarstw kwalifikuje się do uzyskania dodatku, więc przewidujemy też podobną liczbę wniosków - mówi Jolanta Rogala.

Informacje przydatne petentom podane są na stronach internetowych jednostek obsługujących nabór wniosków. W razie jakichkolwiek problemów pracownicy ośrodków chętnie pomagają w wypełnianiu wniosków i udzielają informacji.

Zobacz galerię zdjęć i sprawdź gdzie możesz złożyć wniosek o dodatek węglowy w swojej gminie.

Jak złożyć wniosek o wypłatę dodatku i kto może się o niego ubiegać?

Zgodnie z ustawą, dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada bieżącego roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia.

Zgodnie z przyjętymi przepisami wniosek o wypłatę dodatku trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie