W powiecie kieleckim remontują kolejne drogi

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Od lewej: Wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, Paweł Gratka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, radna gminna Grażyna Wawszczak, starosta kielecki Michał Godowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Robert Kaszuba, radni gminni Paweł Molik i Władysław Kowalewski
Od lewej: Wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, Paweł Gratka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, radna gminna Grażyna Wawszczak, starosta kielecki Michał Godowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Robert Kaszuba, radni gminni Paweł Molik i Władysław Kowalewski Starostwo Powiatowe w Kielcach
Modernizacje i remonty dróg, nowe chodniki i oświetlenie uliczne - sporo ostatnio dzieje się w różnych częściach gmin powiatu kieleckiego.

W ostatnim czasie można było zobaczyć koparki i sprzęt w miejscowości Ewelinów, w gminie Łopuszno, gdzie powiat kielecki wspólnie z gminą przebudował drogę powiatową o długości 1800 metrów.

W uroczystym otwarciu inwestycji uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach - Paweł Gratka oraz mieszkańcy wsi. Wójt Irena Marcisz podziękowała staroście za współpracę i za wspólnie realizowane inwestycje nie tylko drogowe. - Cieszę się, że dzięki naszej współpracy poprawia się bezpieczeństwo na drogach w gminie Łopuszno. Dobra droga to bezpieczna droga - mówił starosta Michał Godowski. Inwestycja współfinansowana była przez dwa budżety - powiatu i gminy Łopuszno. Łączna wartość zadania to 361 tysięcy złotych.

Jeszcze tego samego dnia uroczyście oddano do użytku koleją inwestycję powiatu. W miejscowości Belno w gminie Zagnańsk przebudowano drogę powiatową na odcinku Wąsosza-Belno o długości 2342 metrów bieżących, na terenie gminy Zagnańsk. - To nie pierwsza nasza wspólna inwestycja drogowa w gminie Zagnańsk. Nasza współpraca na rzecz poprawy dróg, bezpieczeństwa i życia mieszkańców gminy, nie byłaby owocna, gdyby nie zaangażowanie radnych powiatowych, wójta i radnych gminny Zagnańsk - powiedział starosta Michał Godowski.

Wójt Szczepan Skorupski podziękował staroście za wspólnie realizowane inwestycje drogowe. - Ta droga to wizytówka powiatu kieleckiego, prowadzi ona do Zalezianki w powiecie skarżyskim - mówił wójt. Przebudowa drogi kosztowała 422 tysięcy złotych, finasowania była po 50 procent przez powiat i przez gminę Zagnańsk.

- Wciąż prowadzimy prace drogowe na niektórych inwestycjach, jak na przykład remont drogi oraz budowa mostu w Porzeczu, na terenie gminy Miedziana Góra, który właśnie trwa. Realizujemy także prace drogowe w Micigoździu i w Podzamczu Piekoszowskim, inwestycja ta dofinansowana jest z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

W ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych realizujemy inwestycje w Sukowie na terenie gminy Daleszyce oraz w Drochowie Dolnym na terenie gminy Morawica. Zakończyliśmy natomiast inwestycje dofinasowane z tych środków w Smykowie na terenie gm. Raków oraz w Bilczy na terenie gm. Morawica.

Jak poinformował dyrektor wciąż trwają prace na drodze w Hucie Podłysica na terenie gminy Bieliny. Wykonawca poprosił o dodatkowy termin - oznajmił dyrektor.

Gotowi do zimy

Jak zapewnia Paweł Gratka - wszystko jest już przygotowane na pierwszy biały atak. - Jesteśmy już po przetargach na zimowe utrzymanie dróg, obwody drogowe są w pełnej gotowości - mówi.

Dodatkowo w 23 pługopiaskarkach montowane są systemy monitorowania pojazdów - GPS - y. - Wprowadzamy GPS - y w pługopiaskarkach, które będą pracować na drogach powiatowych. Dzięki programowi online będziemy wiedzieć, kiedy i gdzie przejechały - dodał.

Gdzie dzwonić?

Zimowe utrzymanie dróg realizowane jest poprzez prowadzenie dyżurów w trzech obwodach drogowych. Obwód drogowy numer 1 w Celinach, telefon 41-354-90-34. Swym zasięgiem obejmuje następujące gminy: Chmielnik; Chęciny; Pierzchnica; Morawica; Sitkówka Nowiny.

Obwód drogowy numer 2 w Łagowie, telefon 41-307-40 68. Swym zasięgiem obejmuje następujące gminy: Bieliny, Bodzentyn, Daleszyce, Górno, Łagów, Nowa Słupia, Raków.

Obwód drogowy numer 3 w Stachurze, telefon 41-303-87-77, Swym zasięgiem obejmuje następujące gminy: Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Piekoszów, Strawczyn, Zagnańsk.

Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach będzie prowadzić bezpośrednio akcję zimowego utrzymania dróg powiatowych powiatu kieleckiego na terenie gmin: Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Sitkówka Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk. Drogi powiatowe na terenie gminy Łagów będą utrzymywane przez Gminę Łagów na podstawie podpisanego porozumienia. Ulice znajdujące się w ciągu dróg powiatowych na terenie Chmielnika oraz Chęcin utrzymywane są przez gminę Chmielnik oraz gminę Chęciny.

W sezonie zimowym 2017/2018 od 01 listopada do 30 kwietnia drogi powiatowe będą utrzymywane w standardach IV, V i VI. Długości dróg w poszczególnych standardach zimowego utrzymania: standard IV - 268,6 kilometra, standard V - 348,9 kilometra, standard VI - 63,6 kilometra, razem- 681,1 kilometra.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie