Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie ostrowieckim przyjęli „budżet zaciskania pasa”. Opozycja była przeciwko

Redakcja
Większością głosów Rada Powiatu Ostrowieckiego przyjęła budżet samorządu na 2019 rok. Przeciwko byli opozycyjni radni z Prawa i Sprawiedliwości.

To ma być, według zapowiedzi Zarządu Powiatu, rok wielkich oszczędności w powiecie ostrowieckim. Racjonalizacja wydatków na wynagrodzenia, ograniczenie wydatków na promocję, to tylko niektóre modyfikacje, wprowadzone do przygotowanego przez poprzednią władzę budżetu na 2019 rok.

Zaplanowano dochody w wysokości 131 milionów 241 tysięcy złotych i wydatki wynoszące 130 milionów 841 tysięcy złotych.
Jak wskazywali radni rządzącego w powiecie komitetu Jarosława Górczyńskiego, przyjmowany dokument to „budżet zaciskania pasa”. Zupełnie odmienne zdanie na ten temat mają radni opozycyjni.

- Kombinacje, jakie prowadziliście w przygotowanym przez nas budżecie, mają jeden cel - wprowadzenie w powiecie programu naprawczego - twierdzi były starosta Zbigniew Duda z Prawa i Sprawiedliwości. - To oznacza oszczędności, zapewne zwolnienia, których nie możemy poprzeć. Chcę zaznaczyć, że zostawiliśmy powiat z 11 milionami złotych na koncie. To są pieniądze do wykorzystania.

- Na obecną kondycję powiatu wpływ ma rolowanie kredytów, rozpasana polityka informacyjna w poprzedniej kadencji - mówi radna Agnieszka Rogalińska, szefowa klubu KWW Jarosława Górczyńskiego. - Niestety teraz czeka nas zaciskanie pasa, racjonalizowanie kosztów zarówno w Starostwie Powiatowym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzędzie Pracy. Praktycznie nie będzie istniała promocja, a te pieniądze chcemy przeznaczyć na remonty w szkołach, których w ostatnich latach brakowało.

Na pytanie czy faktycznie na koncie powiatu jest 11 „wolnych” milionów złotych, odpowiadała skarbnik Magdalena Zieleń.
- Narastające oszczędności w ubiegłym roku dały około 9 milionów złotych, które teraz są do dyspozycji Zarządu Powiatu. Jaka to będzie rzeczywista kwota, będziemy wiedzieć po zakończeniu i podliczeniu całego roku.

Wicestarosta Andrzej Jabłoński, kilkakrotnie podkreślił, że władze powiatu nie wycofają się z wprowadzenia programu naprawczego.

- Nie ulegajmy złudzeniu, że mamy jakieś wolne środki do zagospodarowania, bo są to pieniądze, które będą musiały być wydane na ważne potrzeby. Racjonalne gospodarowanie finansami w takim samorządzie jak powiat, gdzie pieniądze mają z góry swoje przeznaczenie oznacza, że środków wolnych nie powinno być. Mamy do wyremontowania drogi, szkoły, wisi nad nami dług szpitala - wyliczał Andrzej Jabłoński. - Nic nas nie powstrzyma przed wprowadzeniem programu naprawczego. Ma być narzędziem do budowania rozwoju powiatu, a nie jego destrukcji.

Podczas głosowania, tak jak zapowiedziano wcześniej, nie było jednomyślności. Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych klubu rządzącego. Przeciwko było sześciu radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie