W powiecie sandomierskim zostanie przebudowanych wiele przejść dla pieszych. Zobacz gdzie (LISTA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Na skrzyżowaniu ulic Dobkiewicza i Schinzla zostaną przebudowane cztery przejścia dla pieszych.
Na skrzyżowaniu ulic Dobkiewicza i Schinzla zostaną przebudowane cztery przejścia dla pieszych. FB Marcina Marca
W Świętokrzyskiem wydano prawie 34 miliony złotych na inwestycje związane z polepszeniem bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz ogłosił w środę, 28 lipca w Kielcach wyniki naboru na dofinansowanie inwestycji na przejściach dla pieszych w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dofinansowanie popłynie także do samorządów w powiecie sandomierskim.

Wojewoda poinformował też o rozpoczęciu nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022.

- Inwestycje na przejściach dla pieszych poprawiają funkcjonalność samej drogi, ale i te miejsca, które stwarzały zagrożenia. Po wykonaniu przetargów na inwestycje, na które przeznaczone były ponad 34 miliony złotych, mamy informację, że oszczędności sięgają ponad 6 milionów złotych, dlatego ogłaszamy nabór uzupełniający, aby dać szansę samorządom. Postaramy się jak najszybciej podzielić te pieniądze. Bardzo dziękuję samorządom, że dobrze odczytały intencje tego programu i mam nadzieję, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców będzie przez to bardzo wydatnie podwyższone - mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Które samorządy w powiecie sandomierskim otrzymały pieniądze i na jakie zadania? Zobaczcie

Inwestycje gminne

 • Przebudowa przejścia dla pieszych na ulicy Schinzla w Sandomierzu. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: sierpień 2022 roku.
 • Przebudowa czterech przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Dobkiewicza i Schinzla w Sandomierzu. Koszt inwestycji: 625.000 złotych. Kwota dofinansowania: 500.000 złotych. Termin realizacji: sierpień 2022 roku.
 • Budowa przejścia dla pieszych na drodze gminnej Winiary-Kępa Chwałowska. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: październik 2022 roku.

Inwestycje powiatowe

 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej Hultajka-Wysiadłów przy Ośrodku Zdrowia w Wilczycach. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej Hultajka-Wysiadłów przy Urzędzie w Wilczycach. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej Sztombergi-Sulisławice w Sulisławicach. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej - ulicy Armii Krajowej w Sandomierzu. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej Wyspa-Słupcza w Garbowie Starym. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa dwóch przejść dla pieszych na skrzyżowaniu drogi powiatowej - ulicy Mickiewicza z drogą gminną - ulicą Szkolną w Sandomierzu. Koszt inwestycji: 500.000 złotych. Kwota dofinansowania: 400.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej - ulicy Wojska Polskiego przy rondzie w Sandomierzu. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej - ulicy Wojska Polskiego (skrzyżowanie z drogą gminną) w Sandomierzu. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej Sandomierz-Szewce w Koćmierzowie. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 6.198 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Budowa dwóch przejść dla pieszych na skrzyżowaniu drogi powiatowej Stodoły-Zawichost z drogą gminną w Dziurowie. Koszt inwestycji: 500.000 złotych. Kwota dofinansowania: 400.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Budowa dwóch przejść dla pieszych na skrzyżowaniu drogi powiatowej Świątniki-Byszów z drogą gminną (za kościołem) w Świątnikach. Koszt inwestycji: 500.000 złotych. Kwota dofinansowania: 400.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Przebudowa przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu drogi powiatowej Stodoły-Zawichost z drogą powiatową Czyżów Plebański-Dziurów w Dziurowie. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Budowa czterech przejść dla pieszych na skrzyżowaniu dróg powiatowych w Goźlicach. Koszt inwestycji: 1.000.000 złotych. Kwota dofinansowania: 800.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.
 • Budowa przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu drogi powiatowej Świątniki-Byszów z drogą gminną przed kościołem w Świątnikach. Koszt inwestycji: 250.000 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: listopad 2022 roku.

- Z radością informuję, że oba wnioski złożone w kwietniu 2021 roku do Funduszu Dróg Samorządowych, mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - nabór na 2021 rok, zostały zaakceptowane i uzyskają dofinansowanie - skomentował burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. - Wartość obu zadań szacujemy na kwotę 875.000 złotych brutto, w tym pozyskane dofinansowanie wynosi aż 700.000 złotych brutto, czyli 80 procent. Rejon szpitala w Sandomierzu charakteryzuje się bardzo dużym ruchem ulicznym, co wiąże się z niebezpieczeństwem dla pieszych. W sumie zadbamy o 5 przejść dla pieszych. 4 w obrębie skrzyżowania ulic Dobkiewicza i Schinzla oraz 1 na ulicy Schinzla. W ramach inwestycji, w roku 2022, wykonamy prawidłowe dedykowane oświetlenie, przebudowana zostanie nawierzchnia jezdni na ulicy Schinzla, zostaną wymalowane pasy czerwono - białe, wykonana nawierzchnia o podwyższonych parametrach szorstkości, zamontowane aktywne znaki pionowe, wykonane tzw. oświetlenie "kocie oczy" zamontowane w asfalcie, reagujące na ruch pieszych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do faktu pozyskania środków zewnętrznych - dodał burmistrz Marcin Marzec.

- To chęć działania samorządów z naszego województwa spowodowała, że byliśmy jedynym województwem w Polsce, które wyczerpało przyznane nam środki, a w nagrodę mogliśmy otrzymać od premiera dodatkowe pieniądze. Samorządy są zaangażowane, mają pomysł, ludzi i biorą się do roboty. Kwota 6 milionów złotych będzie rozdysponowana w naborze uzupełniającym, również dedykowanym przejściom dla pieszych. Nabór zostanie ogłoszony na przełomie sierpnia i września bieżącego roku. Mam nadzieję, że dzięki tym pieniądzom również zostaną zmodernizowane, wybudowane nowe przejścia dla pieszych, co wpłynie pozytywnie na jakość życia mieszkańców. Czasami te przejścia są bardzo konieczne, co pokazują dane o wypadkach, w miejscach, gdzie przejścia są bardzo niebezpieczne i wymagają remontu - powiedział wojewoda.

Kolejna rzecz to odsłona rządowego funduszu budowy dróg jest dedykowana budowom, rozbudowom, przebudowom.

- Wojewoda ogłosił dzisiaj nową odsłonę rządowego rozwoju dróg powiatowych i gminnych. To kolejny nabór na dofinansowanie zadań, które realizowane będą w 2022 roku. Na składanie wniosków samorządy mają 30 dni, czyli nabór zostanie zakończony 27 sierpnia bieżącego roku. Przyznana kwota dla województwa świętokrzyskiego na przyszły rok to ponad 142 miliony złotych. Część z tych pieniędzy jest już zarezerwowana na zadania wieloletnie, które rozpoczęły się w poprzednich latach i będą kontynuowane w przyszłym roku. Zarezerwowana kwota wynosi ponad 42 miliony złotych, w związku z czym do rozdysponowania będzie kwota 99 milionów 926 tysięcy 348 złotych – dla powiatów i dla gmin, a wnioski będą odrębnie oceniane - powiedział dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Robert Wzorek.

Jak mówił Cezary Majcher, członek zarządu powiatu kieleckiego: – Pieniądze, które zostały przeznaczone dla powiatu kieleckiego z tego ostatniego naboru znacznie poprawiły bezpieczeństwo. W powiecie kieleckim zainwestowano bardzo dużo pieniędzy na inwestycje drogowe, więc dróg powiatowych o standardzie bardzo dobrym jest coraz więcej. Należy teraz zadbać o to, żeby bezpieczeństwo zapewnić nie tylko kierującym, ale i pieszym. Wnioski, które złożono na poprawę infrastruktury 39 przejść dla pieszych są na kwotę 9 milionów złotych.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie