W powiecie starachowicki inwestują z ochronę środowiska....

  W powiecie starachowicki inwestują z ochronę środowiska. Zbudują kanalizację i zmodernizują oczyszczalnię

  M.K.

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  - Drugi budynek oczyszczalnia ścieków w Godowie został zbudowany od podstaw - mówi Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów.

  - Drugi budynek oczyszczalnia ścieków w Godowie został zbudowany od podstaw - mówi Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów. ©Monika Nosowicz-Kaczorowska

  Dokładnie 7.481.644 złote kosztować będzie budowa 2800 metrów nowej sieci kanalizacyjnej w Nowym Jaworze a także przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Godowie oraz modernizacja technologii oczyszczania ścieków w oczyszczalniach w Pawłowie i Tarczku. Budowy prowadzone są dzięki pieniądzom z Funduszu Spójności (3,5 miliona złotych) oraz pieniądzom z budżetu gminy.
  - Drugi budynek oczyszczalnia ścieków w Godowie został zbudowany od podstaw - mówi Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów.

  - Drugi budynek oczyszczalnia ścieków w Godowie został zbudowany od podstaw - mówi Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów. ©Monika Nosowicz-Kaczorowska


  Największa inwestycja

  Prace są mocno zaawansowane, ich zakończenie ma nastąpić do końca 2015 roku.
  - Zdążymy na pewno, roboty idą zgodnie z harmonogramem, których trzeba przyznać, ze jest mocno napięty. Termin realizacji ze względu na konieczność wykorzystania pieniędzy z Funduszu Spójności do końca roku był krótki. W kwietniu ogłosiliśmy przetargi, w czerwcu podpisaliśmy umowę z wykonawcą firmą Schwander Polska z Nowego Sącza.
  Niecały miesiąc po rozpoczęciu prac budowlanych w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisaliśmy umowę na dofinansowanie inwestycji z pieniędzy Funduszu Spójności - mówi Martek Wojtas, wójt gminy Pawłów. - Kanalizacja w Jaworze jest ukończona w 95 procentach, bardzo intensywne prace trwają przy rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w Godowie. To najstarsza oczyszczalnia ścieków w gminie, oddana do użytku w 1999 roku. Zastosowane tam urządzenia były już przestarzałe, istniało niebezpieczeństwo zamknięcia oczyszczalni, która nie spełniałaby obecnych norm. Rozbudowa i modernizacja była tam koniecznością - podkreśla wójt.

  Najnowsza oczyszczalnia ścieków w Pawłowie pracuje w technologii membranowej. Jak zapewnia Jerzy Kaczor, sekretarz Urzędu Gminy, oczyszczone ścieki są czystsze niż woda w cieku wodnym, do której są odprowadzane, nie ma też skarg na ewentualne uciążliwe zapachy. W takiej samej technologii będzie pracowała oczyszczalnia w Godowie. Realizowany projekt zakłada też zakup urządzeń optymalizujących oczyszczanie ścieków do oczyszczalni w Tarczku i Pawłowie.

  - To największa w historii gminy jednorazowa inwestycja - zaznacza wójt Marek Wojtas.

  Teraz południe

  W planach gminy Pawłów jest budowa jeszcze jednej oczyszczalni membranowej. Ma ona stanąć w Łomnie i docelowo odbierać ścieki z Bostowa Starego, Bostowa Nowego, Łomna i Grabkowa i Krajkowa. Wójt planuje ubiegać się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  - Prawdopodobnie nie uda nam się sięgnąć po pieniądze unijne, ponieważ jednym z kryteriów jest tak zwany wskaźnik koncentracji. Oznacza to, że do jednego kilometra sieci musi przyłączyć się minimum 70 mieszkańców. Wiele miejscowości w południowej części gminy tych wymogów nie spełni. Są zbyt rozproszone, odległości pomiędzy poszczególnymi przysiółkami są za duże - mówi Marek Wojtas.

  W pierwszej kolejności ma powstać oczyszczalnia ścieków oraz kanalizacja w Łomnie. Podłączanie do sieci domów w sąsiednich wioskach to inwestycja na lata, zwłaszcza że prawdopodobnie gmina będzie musiała ją prowadzić tylko za własne pieniądze.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia