W powiecie włoszczowskim zostaną przebudowane dwa przejścia dla pieszych. Zobacz gdzie

Marek Piórecki
Marek Piórecki
pixabay license
W Świętokrzyskiem wydano prawie 34 miliony złotych na inwestycje związane z polepszeniem bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz ogłosił w środę, 28 lipca w Kielcach wyniki naboru na dofinansowanie inwestycji na przejściach dla pieszych w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W powiecie włoszczowskim dofinansowanie otrzymały dwie inwestycje - jedną zrealizuje samorząd powiatu, drugą samorząd gminy Włoszczowa.

Wojewoda poinformował też o rozpoczęciu nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022.

- Inwestycje na przejściach dla pieszych poprawiają funkcjonalność samej drogi, ale i te miejsca, które stwarzały zagrożenia. Po wykonaniu przetargów na inwestycje, na które przeznaczone były ponad 34 miliony złotych, mamy informację, że oszczędności sięgają ponad 6 milionów złotych, dlatego ogłaszamy nabór uzupełniający, aby dać szansę samorządom. Postaramy się jak najszybciej podzielić te pieniądze. Bardzo dziękuję samorządom, że dobrze odczytały intencje tego programu i mam nadzieję, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców będzie przez to bardzo wydatnie podwyższone - mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Które samorządy w powiecie włoszczowskim otrzymały pieniądze i na jakie zadania?

Inwestycje gminne

Przebudowa istniejącego przejścia dla pieszych przy ulicy Partyzantów we Włoszczowie wraz z obszarem jego oddziaływania. Koszt inwestycji: 269.758 złotych. Kwota dofinansowania: 200.000 złotych. Termin realizacji: czerwiec 2022 roku.

Inwestycje powiatowe

Budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na drodze powiatowej - ulicy Wschodniej we Włoszczowie. Koszt inwestycji: 60.000 złotych. Kwota dofinansowania: 40.000 złotych. Termin realizacji: lipiec 2022 roku.

- To chęć działania samorządów z naszego województwa spowodowała, że byliśmy jedynym województwem w Polsce, które wyczerpało przyznane nam środki, a w nagrodę mogliśmy otrzymać od premiera dodatkowe pieniądze. Samorządy są zaangażowane, mają pomysł, ludzi i biorą się do roboty. Kwota 6 milionów złotych będzie rozdysponowana w naborze uzupełniającym, również dedykowanym przejściom dla pieszych. Nabór zostanie ogłoszony na przełomie sierpnia i września bieżącego roku. Mam nadzieję, że dzięki tym pieniądzom również zostaną zmodernizowane, wybudowane nowe przejścia dla pieszych, co wpłynie pozytywnie na jakość życia mieszkańców. Czasami te przejścia są bardzo konieczne, co pokazują dane o wypadkach, w miejscach, gdzie przejścia są bardzo niebezpieczne i wymagają remontu - powiedział wojewoda.

Kolejna rzecz to odsłona rządowego funduszu budowy dróg jest dedykowana budowom, rozbudowom, przebudowom.

- Wojewoda ogłosił dzisiaj nową odsłonę rządowego rozwoju dróg powiatowych i gminnych. To kolejny nabór na dofinansowanie zadań, które realizowane będą w 2022 roku. Na składanie wniosków samorządy mają 30 dni, czyli nabór zostanie zakończony 27 sierpnia bieżącego roku. Przyznana kwota dla województwa świętokrzyskiego na przyszły rok to ponad 142 miliony złotych. Część z tych pieniędzy jest już zarezerwowana na zadania wieloletnie, które rozpoczęły się w poprzednich latach i będą kontynuowane w przyszłym roku. Zarezerwowana kwota wynosi ponad 42 miliony złotych, w związku z czym do rozdysponowania będzie kwota 99 milionów 926 tysięcy 348 złotych – dla powiatów i dla gmin, a wnioski będą odrębnie oceniane - powiedział dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Robert Wzorek.

Jak mówił Cezary Majcher, członek zarządu powiatu kieleckiego: – Pieniądze, które zostały przeznaczone dla powiatu kieleckiego z tego ostatniego naboru znacznie poprawiły bezpieczeństwo. W powiecie kieleckim zainwestowano bardzo dużo pieniędzy na inwestycje drogowe, więc dróg powiatowych o standardzie bardzo dobrym jest coraz więcej. Należy teraz zadbać o to, żeby bezpieczeństwo zapewnić nie tylko kierującym, ale i pieszym. Wnioski, które złożono na poprawę infrastruktury 39 przejść dla pieszych są na kwotę 9 milionów złotych.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie